Strona 1 z 1

Obudowa kolumny.

: ndz, 11 października 2020, 17:42
autor: tedikruk111
Witam.
Mam pytanie o materiał na obudowę.
Dlaczego unika się płyt OSB tylko sklejka i w ostateczności gęste wióry?
Akustyka czy co innego?
Pozdrawiam,
tedi.

Re: Obudowa kolumny.

: ndz, 11 października 2020, 18:21
autor: vorlog
Bo OSB to "rzadkie wióry"- mała gęstość, mała sztywność, ani to skręcić do kupy, ani skleić, nima jak uczciwie zrobić powierzchni zewnętrznej...
Materiał typowo konstrukcyjny bez właściwości nośnych.

Re: Obudowa kolumny.

: ndz, 11 października 2020, 18:59
autor: tedikruk111
Witam. Osram (taka firma) i wszystko jasne
A tak z ciekawości. Kolega sam się para taką robotą? Bo było by zlecenie........
Pozdrawiam.
tedi.

Re: Obudowa kolumny.

: ndz, 11 października 2020, 19:19
autor: vorlog
Nie bardzo, ani czas, ani potrzeba, za to OSB znam doskonale, trochę z niego dłubałem- ścianki działowe w piwnicy, półki na regał (głupi pomysł), woliera dla papug :D
Małe, komputerowe kolumienki, kleciłem w ramach utylizacji głośników od zachodnich TV
- "sony" mają boczki z bukowych progów, tył i przód z panela podłogowego
-"blaupunkt" - boczki i góra z płyty MDF + fornir, przód/tył jak wyżej
Za większe projekty się na razie nie biorę- mam NewMiltony 200, całkiem mi wystarczają, a na coś konkretnego brak czasu...

Re: Obudowa kolumny.

: ndz, 11 października 2020, 19:39
autor: tedikruk111
Witam.
To chodzi o estradówki szerokopasmowe.
Pozdrawiam.
tedi

Może któryś z czytających kolegów to łyknie?

Re: Obudowa kolumny.

: ndz, 11 października 2020, 19:59
autor: vorlog
Na estradówki moim zdaniem najprościej sklejka- sztywna, lekka. Wiórówka tańsza,ale relatywnie musi być grubsza, a swoje waży, w dodatku bardziej wrażliwa na wilgoć.
Na dobrą sprawę- konkretnie zrobiony rysunek i każdy rozumny stolarz toto zrobi bez problemu. Ewentualne oklejanie skajem czy kocem we własnym zakresie, bo to nie problem.
V.

Re: Obudowa kolumny.

: pn, 12 października 2020, 17:21
autor: Tomek Janiszewski
Na tym Forum poradzono mi aby kolumny robić nie ze sklejki lecz z płyty MDF. I przekonałem się do tego materiału, do tego stopnia że również iluminofoniczny semaforek wykonałem z tego samego materiału. Okazał się o wiele wdzięczniejszym do obróbki niż sklejka, zarówno mechanicznej jak i ręcznej. Co prawda trudno mi się wypowiadać jak jest z jego odpornością na wilgoć w porównaniu ze sklejką (zwłaszcza wodoodporną), ale zawsze można polakierować partie narażone na kontakt z wodą. Tym trudniej mi pojąć po co pakować się w taki badziew jak płyty wiórowe. Z tego się robi tandetne meble, rozpadające się po kilkunastu latach. Do tego jeszcze MDF cechuje się dużą stratnością akustyczną, co w zastosowaniach o jakich się mówi jest wysoce pożądane.

Re: Obudowa kolumny.

: pn, 12 października 2020, 17:53
autor: vorlog
MDF to bardzo fajny materiał jak chodzi o obróbkę, w dodatku niespecjalnie drogi, ale bałbym się z niego robić obudowy do pracy na zewnątrz (w końcu estradówki)- odrobina wilgoci i puchnie jak głupi, zabezpieczyć bardzo trudno bo pije jak gąbka, zwłaszcza ucięte krawędzie.
I ważna rzecz- jak kleimy sklejkę "w kąt" to jej spoistość, siła trzymania sklejonych warstw, daje mocne połączenie- kilka wkrętów dla wzmocnienia i po zawodach. Z MDF i również wiórówką jest problem o tyle, że sklejamy tylko milimetrowe, zewnętrzne warstwy, przez które choć trochę przeniknie klej, reszta połączenia trzyma się tylko na sile wiązania sprasowanego materiału. Wystarczy dla testu skleić na zakładkę dwa kawałki a potem je przełamać wzdłuż linii klejenia.
Tu zwykle mam krytyczny stosunek do ludzi robiących swoje "paczki", którzy spore pudła kleją i skręcają wkrętami- mam kilku stolarzy w rodzinie, wiem, jak dawniej robiło się meble z wiórówki, zanim pojawiły się wkręty typu "konfirmat"- wyłącznie klejenie plus kołkowanie również na kleju, kołki w odstępie max 100mm. Niedawno rozbierałem taką szafkę- sporym młotem, bo mi się nie chciało pilarki szukać- płyta puściła obok miejsca łączenia, to zostało nienaruszone...
V.

Re: Obudowa kolumny.

: czw, 15 października 2020, 11:45
autor: dolphin123
tedikruk111 pisze: ndz, 11 października 2020, 17:42 Witam.
Mam pytanie o materiał na obudowę.
Dlaczego unika się płyt OSB tylko sklejka i w ostateczności gęste wióry?
Akustyka czy co innego?
Pozdrawiam,
tedi.
Ze względu na sztywność i łatwość obróbki.
Spróbuj na "pofalowane" osb położyć fornir albo pomalować w piano.. ;)

Re: Obudowa kolumny.

: sob, 12 lutego 2022, 15:25
autor: emisja01
Sklejka do estradowych (trwalszy materiał) a MDF do audio domowego - łatwy do obróbki, klejenia, oklejania fornirem, malowania jednak wrażliwy na wilgoć.