gustaw353 pisze:ГТ-310 jest tranzystorem w.cz. (do 20 MHz).
.
Zdecydowanie większej, bo A oraz Б miały aż fT aż 160MHz. Chciałbym zbudować głowicę UKF CCIR na takowych, ale skąd je wziąć? We wzmacniaczu m.cz. można by eksperymentować z parami komplementarnymi (o ile takie cóś można w ogóle nazwać parą komplementarną) złożonymi z germanowego tranzystora pnp średniej (jak na miniaturowe rozmiary) mocy 75mW typu ГТ108 i podobnie wyglądającego krzemowego tranzystora npn KT301, KT306 lub KT312 (są one podonej wysokości jak pokazany na zdjęciu, ale mają większą średnicę, trochę ponad 5mm).
Te Twoje mają literę E- największy współczynnik wzmocnienia.
W przypadku tranzystorów ГТ310, podobnie jak bardziej u nas rozpowszechnionych ГТ309 ta reguła nie miała zastosowania: mały współczynnik wzmocnienia miały tranzystory z grupy A, B oraz Д. dużym - Б, Г, oraz E. Częstotliwość graniczna była największa w grupach A i Б, mniejsza w B i Г najmniejsza w Д oraz E.
ГТ109 były też stosowane w sprzęcie profesjonalnym (oscyloskopy) i medycznym
Do sprzetu medycznego rekomendowane były ГТ109Д oraz E; cechowały się one znaczną jak na stopowe tranzystory m.cz. częstotliwością graniczną, odpowiednio 3 i 5MHz. ГТ109Ж był przeznaczony do zegarków elektromechanicznych, on z kolei wyróżniał się szczególnie małym prądem zerowym.
Widywane były we wzmacniaczach małych sygnałów (np. mikrofonowych) bo traktowano je wówczas jako niskoszumne
Do takich zastosowań przeznaczony był ГТ109И, miał on współczynik szumów i tak bardzo znaczny nawet jak na tranzystory germanowe stopowe (<12dB). To już nasze TG3F a nawet TG4 oferowały F < 10dB. Zdecydowanie małe szumy ( F < 5dB) wśród tranzystorów wykonanych tą samą technologoą miały natomiast sowieckie
pety П27A oraz П28.
Aby mieć całkowitą pewność czy ten tranzystor należy do typu ГТ109 czy też ГТ310 - należałoby go wstawić do wzmacniacza p.cz. odbiornika radiowego AM/FM na miejsce germanowego tranzystora w.cz., np. SF.T316 w odbiorniku Izabela, lub AF426 w odbiorniku Fagot, Ewa, Alina.
I jeszcze jedno kryterium mi po głowie chodzi: ГТ109 miał wyprowadzenia wychodzące z jednego szklanego przepustu dużego na całą średnicę obudowy (przynajmniej tak wykonane są egzemplarze w moim posiadaniu), podczas gdy ГТ310, jak pokazuje zdjęcie pod adresem
http://www.oldtriod.ru/expo/643 miał indywidualne przepusty dla każdego z wyprowadzeń. Ale to się może różnić w zależności od wykonania.