Strona 1 z 1
podrecznik
: ndz, 23 stycznia 2011, 18:30
autor: basswieslaw
Witam!
Chcialbym "lyknac" troche wiadomosci na temat budowy,dzialania i ewentualnych drobnych napraw starych lampowych odbiornikow. Jestem totalnie "zielony" w temacie i kupilem na Allegro podrecznik dotyczacy radiotechniki(autorzy o takim samym nazwisku-Lewinscy-). Okazalo sie,ze jest "troche" za trudny i przez to niezbyt zrozumialy dla mnie. Czy ktos moglby mi polecic cos bardziej przystepnego,bo nie chcialbym na forum "przynudzac" jakikis debilnymi pytaniami,tylko w "zaciszu domowego ogniska" sam sie co nieco doksztalcic.Pozdro!!!! Wieslaw Helman
Re: podrecznik
: ndz, 23 stycznia 2011, 18:48
autor: Furman Zenobiusz
H. Meluzin - Radiotechnika.
Re: podrecznik
: ndz, 23 stycznia 2011, 19:03
autor: Piotrek J.
A. Suchanek - Podstawy radiotechniki i telewizji
Przyjemne też jest "ABC Radioamatora" Klimczewskiego.
Re: podrecznik
: pn, 24 stycznia 2011, 00:18
autor: TELEWIZOREK52
ABC naprawy odbiorników radiowych - W.TRUSZ
ABCnaprawy odbiorników telewizyjnych - W.TRUSZ
Autor opisuje w przystępny sposób podstawy radiotechniki.Opis podstawowych narzędzi oraz części niezbędnych do wykonywania prostych napraw.Dodatkowym atutem są opisy i schematy sprzętu z tamtej epoki.Jedyny feler to ostatnie znane mi wydanie pochodzi z 1966r.
Re: podrecznik
: pn, 24 stycznia 2011, 14:16
autor: Marcin K.
No i Basuwiesławie naucz się stosować polskie znaki, to wcale nie trudne. Czytając Twój post to jak jeść mielonego z sianem...
Wracając do tematu polecam również naumienie się czytania charakterystyk lamp elektronowych. To naprawdę proste (sam się musiałem nauczyć).
Re: podrecznik
: pn, 24 stycznia 2011, 15:16
autor: k24
.
Re: podrecznik
: pt, 28 stycznia 2011, 18:06
autor: _idu
Dla nauki radiotechniki polecam dwie książki:
"Radio ależ to bardzo proste" oraz "Tranzystor ależ to bardzo proste".
Dwie pozycje z cyklu ... ależ to bardzo proste, tłumaczenia z francuskiego. Naprawdę łopatologicznie wytłumaczone jak to działa.
Książki w stylu dyskusji specjalisty z osobą totalnie lewą w temacie ale mająca zrobić radio / radio tranzystorowe na zamówienie tegoż pierwszego dyskutanta.
Książki Klimczewskiego - owszem też doskonały podręcznik do "naumienia się" radiotechniki.
Potem już można sięgać po książki jak p. Lewińskiego oraz pozycje typu poradniki - jak wspomniany Poradnik Radioamatora.
Warto coś prostego zrobić nawet w tzw pająku bo nabyte umiejętności w ten sposób będą bardzo przydatne.
Re: podrecznik
: pt, 28 stycznia 2011, 19:33
autor: g.marciniak
"Naprawa i strojenie odbiorników radiowych" Lewińskiego. Polecam szczególnie wydania wcześniejsze, z lat 50tych, ponieważ późniejsze są zubożone w wiele ciekawostek przydatnych dla początkujących.
Re: podrecznik
: sob, 29 stycznia 2011, 23:34
autor: anka
Witam. Listę polecanej literatury proponuję rozszerzyć o kultowe "Jak czytać schematy radiowe" Cz. Klimczewskiego /przez niektórych traktowane jako "odrobinę" staromodne / a także o "Pomiary w radiotechnice" Bohumira Kleskena /bardzo dobra i zrozumiale podana wiedza ,szczególnie w częsci dotyczącej praktycznych pomiarów odbiornika radiowego/ Podzielam opinię o "przewadze" pierwszych dwu wydań " Napraw i strojenia.." nad póżniejszymi wydaniami .
Re: podrecznik
: pn, 31 stycznia 2011, 23:33
autor: KaW
Proponuje użyć dużego ekranu komputera i GOOGLE. Wpisywać niezrozumiałe zdania -z ksiazki- w GOOGLE.
ONO jest cierpliwe i zawsze znajdzie odpowiedź .Ta metoda wymaga komfortu .Możę też być rzutnik multimedialny -rzucajacy obrazem o ścianę .
Książki są na pewno bardzo dobre -ale zawsze musi być coś o charakterze encyklopedii na podorędziu..teraz sa takie możliwości . I cierpliwośći ze 2kg.
# popr. "napewno" #
Re: podrecznik
: wt, 1 lutego 2011, 12:32
autor: _idu
KaW pisze:Proponuje użyć dużego ekranu komputera i GOOGLE. Wpisywać niezrozumiałe zdania -z ksiazki- w GOOGLE.
ONO jest cierpliwe i zawsze znajdzie odpowiedź .Ta metoda wymaga komfortu .Możę też być rzutnik multimedialny -rzucajacy obrazem o ścianę .
Książki są napewno bardzo dobre -ale zawsze musi być coś o charakterze encyklopedii na podorędziu..teraz sa takie możliwości . I cierpliwośći ze 2kg.
Ta metoda ma jedną wadę. 99% procent jakie otrzyma będzie zapewne bezużyteczne, błędne lub nawet nie na temat. Zanim nauczy się wyławiać to co ma wartość minie jeszcze więcej czasu - a porażki mogą tylko zniechęcić.
Mimo wszystko należy najpierw poznać podstawy. Dlatego polecam książki gdzie w sposób łopatologiczny i nie zniechęcający nauczą podstaw - książki które czyta się jak belletrystykę / dobry kryminał / romansik (niepotrzebne skreślić

). Polecam książki p. Klimczewskiego oraz te z serii ...ależ to bardzo proste. Jak coś nowocześniejszego to szczególnie polecam niedawno wznowioną Sztukę elektroniki (2 tomy, jeden z autorów to Horowitz j.d.p.).
Dodam kiedyś zainteresowałem się chemią tylko dzięki genialnie napisanej książce - Księga pierwiastków.
A elektronika a raczej radiotechnika - zaczęło się od trzech książek: Od anteny do głośnika (tłumaczenie z rosyjskiego), Tranzystor ależ to bardzo proste i Radio ależ to bardzo proste. Na książki p. Klimczewskiego trafiłem znacznie później.
o wspomnianych trzech lekturach kolejnymi były Radioamator i Krótkofalowiec oraz kilka książek opisujących budowę odbiorników radiowych oraz książka opisująca zasady telewizji.
Warto się przemóc zacząć cokolwiek robić samodzielnie. Podstaw teoretycznych trzeba się "naumieć" - potem będzie już łatwo. Internet owszem jest dobry ale niestety walory edukacyjne ma znikome - w internecie można wszystko napisać - brednie tez i sprzedać jako prawdę - taka wpadkę zaliczyła nieraz polska edycja Wikipedii. Co innego znaleźć konkretne dane, noty katalogowe, sprzedawców itd - to tak tu internet jest bezkonkurencyjny.
Re: podrecznik
: wt, 1 lutego 2011, 23:02
autor: staszeks
Mam nadzieję, że człowiek zerknął di działu "linki i odnośniki".
O ile pamiętam były tam również linki skad można pobrać książki.
Niestety gorzej jest z książkami w j. polskim.
Re: podrecznik
: sob, 5 lutego 2011, 20:25
autor: anka
Witam.Uzupełniając listę polecanych Koledze tytułów,warto także wymienić "Radiotechnika bez wielkich problemów" Otto Limana, polskie tłumaczenie L. Niemcewicza /autora katalogu lamp/ WKŁ ,1975.Książka powstała w oparciu o wieloletnią serię artykułów autora w cenionym przed laty czasopiśmie "Funkschau".
Re: podrecznik
: pn, 14 lutego 2011, 12:24
autor: anka
Witam .I kolejne uzupełnienie listy.Podręcznik Radioperatora Krótkofalowca.Książka jak wynika z tytułu dedykowana jest krótkofalowcom.Jednak jej cenną zaletą jest bardzo solidna i doskonale "podana" wiedza radiotechniczna.Ciekawa jest również część /40 stron !!/ poświęcona urządzeniom z demobilu / schematy RBM ,KWM ,Lambda ...!! / Wdanie WKŁ ,1967 r.L. Kossobudzki,J. Ładno,w.Konwiński.