Mierzenie ilości przydźwięku
: czw, 10 września 2009, 23:20
W jaki sposób, dysponując oscyloskopem, okreslić wielkość przydźwięku od żarzenia we wzmacniaczu lampowym?
Forum miłośników lamp i retro radiotechniki
http://forum-trioda.pl/
To by mogło oznaczać, że przydźwięk jest spory, tylko masz głośniki, które słabo przenoszą taką częstotliwość.elektro_nowy pisze:W przypadku który rozpatruję przydźwięk jest tylko bardzo cichutko słyszalny uchem w odległości 40 cm od membrany, za to membrana równomiernie telepie co można wyczuć przywożywszy do niej palec.
Nie sądzę. To był zaadaptowany w ramach prób zasilacz regulowany z transformatorem 20V więc LM miał mnóstwo zapasu.jethrotull pisze:Moim zdaniem to świadczy o tym, że nie zapewniłeś wystarczającej róznicy potencjałów między wejściem a wyjściem stabilizatora, w związku z czym nie spełniał on swej roli.
To nie wiem, podłączyłeś minus tego zasilacza do masy?elektro_nowy pisze: Nie sądzę. To był zaadaptowany w ramach prób zasilacz regulowany z transformatorem 20V więc LM miał mnóstwo zapasu.
Tak, powinien być połączony do masy we wspólnym punkcie masy stopnia, dla którego napięcie filtruje. Porównaj z tym rysunkiem:Jeśli po lewj to R1 uziemiamy w jednym punkcie razem z P1 i R2?
Tak, chociaż sposób podłączenia może nie był zbyt dobry. Narysowalem jak to wyglądało: przewody z napięciem stałym do żarzenia pierwszej lampy poprowadzone skrętką, jedna nóżka grzejnika (ta połączona z minusem zasilacza LM) podłączona krótkim drutem (zielony) do szyny masy.jethrotull pisze: To nie wiem, podłączyłeś minus tego zasilacza do masy?
Zgadza się. Nie chciało mi się rysować schematu więc wyszukałem pierwszy lepszy SE. Ktoś tam pozamieniał siatki.jethrotull pisze: PS. Na Twoim schemacie chyba zamieniona jest siatka pierwsza z drugą w lampie mocy.
Masz rację. Jednak większość poprawnie zmontowanych wzmacniaczy ma wystarczająco niski poziom przydźwięku i w warunkach amatorskich nie ma potrzeby go mierzyć. Albo inaczej - tym parametrem można się interesować po zmierzeniu bardziej podstawowych, jak zniekształcenia w funkcji mocy dla różnych częstotliwości (lub zniekształcenia w funkcji częstotliwości dla różnych mocy)*, pasmo w funkcji mocy, rezystancja wyjściowa, przesłuch między kanałami itp.ATM pisze:Może trochę zbyt dużo napisałem, i skomplikowałem temat, ale to naprawdę proste.