Strona 1 z 3
Kolumienki
: czw, 4 grudnia 2008, 22:23
autor: Beier
Noszę się z zamiarem wykonania kolumn a raczej kolumienek gdyż nie to być nic wielkiego ani mocnego - ok. 13W na 6C33C-B. Myślałem mniej więcej o takiej konstrukcji:
http://www.haut-parleur.net/kit-diy-100-2.htm Nie mogę jednak dokładnie takich głośników znaleźć na polskim rynku. Czym ewentualnie mógłbym je zastąpić? Może znacie podobne rozwiązanie na bardziej dostępnych częściach? Widziałem że koledzy chwalili sobie głośniki firmy Monacor. Waham się także cały czas między rozwiązaniem dwudrożnym a szerokopasmowcem - chciałbym w miarę uzyskać najszersze pasmo ale także aby sprawność była w miarę przyzwoita. Szukam cały czas jednak poruszam się po omacku gdyż w temacie głośników jestem słabo zorientowany.
Re: Kolumienki
: czw, 4 grudnia 2008, 22:41
autor: rozzz
Witam. Nie określiłeś najważniejszej rzeczy: budżet. Od tego zależy najwięcej. Niewiem też jak wygląda u Ciebie zaplecze stolarskie. Co do kitu który podałeś to ja omijałbym go z daleka. Jeżeli sprzedawca podaje nieprawdziwe dane o efektywności to reszty możemy się domyślać. Napisz coś więcej, a postaram się doradzić.
Pozdrawiam rozzz
Re: Kolumienki
: czw, 4 grudnia 2008, 23:02
autor: Beier
Budżet hmmm... coś do 500 zł. Zaplecze stolarskie jest ok.
Re: Kolumienki
: czw, 4 grudnia 2008, 23:33
autor: rozzz
Odpowiem tak na szybkiego:
poszukaj sobie projektów z głośnikami Arn 150 + sc10n. W tej klasie cenowej ciężko znaleźć coś lepszego, wprawdzie mam jeszcze jeden pomysł, ale z braku czasu przedstawię go jutro.
Pozdrawiam rozzz
Re: Kolumienki
: czw, 4 grudnia 2008, 23:42
autor: megabit
Może:
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0601/diy.html
Sam je buduje. Jest nawet wątek na Triodzie z wymiarami obudowy.
Re: Kolumienki
: pt, 5 grudnia 2008, 10:12
autor: traxman
Zacznij od szerokopasmowca, jeżeli będziesz miał obiekcje do wysokich tonów to dołożysz wysokotonowy, ale nie sądzę, aby był potrzebny.
Na jakiego grzyba do tych kolumn taka elektrownia - EL34 w triodzie wystarczy. Chyba, że masz duży pokój, ale będzie wtedy ryzyko przeciążenia głośnika.
Z klasyki to możesz zrobić kopię Usher 520, głośniki to ~500PLN. Bardzo grzeczne i miłe mini monitory - tylko nieco rachityczne - 85dB, ale do małego pokoju starczy.
Re: Kolumienki
: pt, 5 grudnia 2008, 12:35
autor: wladl
Szerokopasmowiec, pomijając Monacor SPX wymaga raczej większej budy. Jeśli to ma być mały monitorek podstawkowy, to w proponowanym budżecie naprawdę polecam ARN 150 plus coś na górę. A zaoszczędzone pieniądze lepiej wydać na dobrego wysokotowca. A nie szkoda marnować potencjału diabełka na małe głośniki ?
Re: Kolumienki
: pt, 5 grudnia 2008, 13:45
autor: Beier

megabit
Zastanawiałem się i zastanawiam się właśnie nad tą konstrukcją ale właśnie mam obawy co do pasma. Zazwyczaj słucham muzyki na słuchawkach i konstrukcja głośnikowa jest dla mnie swego rodzaju eksperymentem. Kolumny mogą być wysokie ale wąskie - nie chce czegoś w rodzaju budy dla psa rasy Nowofunland. Zależy mi na tym aby nie narzekać potem że nie ma góry albo doły bo ze średnimi raczej problemu nie ma. Nie chodzi mi o jakieś farmazony audiofilskie tylko o wyrównane pasmo w miarę możliwości w tej cenie. Bardziej strawny dla mnie jest fakt że kolumna ma pasmo od powiedzmy 45Hz niż żeby była przycięta na górze np do 16kHz. Wiem że w tej kategorii cenowej to nie mam co się spodziewać fajerwerków.

traxman
Czemu? Gdyby patrzeć na to co wystarcza to mógłbym równie dobrze wziąć jakiegoś MOSFET'a - zabawa z lampami raczej nie opiera się na wszechobecnej polityce oszczędności energii. Dla mnie diabeł jest wyzwaniem - chociażby właśnie pod kątem odpowiedniego zasilenia go. Wzmacniacz ma pobierać około 200W prądu - co z tego że będę z tego miał tylko 2x13W - dla mnie te 13W są warte ceny tych 200W. Dzisiejsze małolaty rżną w bezproduktywne gry które wymagają kart graficznych które zasysają spokojnie po 200W - doliczyć do tergo energię zasilania pozostałych podzespołów komputerowych i mamy skromne 500W zużywane w celu wirtualnego uśmiercania hord zmutowanych potworów z kosmosu.

wladl
Co niby ma się zmarnować? Duży głośnik nie znaczy chyba od razu że dobry?
Re: Kolumienki
: pt, 5 grudnia 2008, 20:39
autor: nuncjusz1
Jeśli ,jak piszesz "w kolumnach jestem słabo zorientowany" to licz się z tym ,że twoja pierwsza konstrukcja nie będzie tym na czym ci zależy(znam to z autopsji),największe problemy będziesz miał ze skutecznością takich dwudrożnych monitorków.Ale oczywiście zdobędziesz trochę doświadczenia,myślę że jednak z szerokopasmowcem jest łatwiej choć jak piszesz może Ci trochę tego i owego brakować,ośmielę się jednak twierdzić ,że po badaniu audiologicznym okazałoby się ,że większość z nas w wieku dojrzałym i tak nie słyszy więcej niż 16kHz.
Re: Kolumienki
: pt, 5 grudnia 2008, 20:51
autor: Beier
Ja jeszcze słyszę do tych 20k ale ledwo ledwo - ciekawe jak długo

Chyba zdecyduję się na ARN150/3 i SC10N - cena niezbyt wygórowana ale to jest chyba to o co mi chodzi.

nuncjuszu1
Zapewne będzie tak jak piszesz ale mi się z tym nie śpieszy i postaram się do tego zabrać i wykonać bez szału konstruktorskiego żeby ewentualne błędy były niewielkie i łatwe do skorygowania.
Re: Kolumienki
: sob, 6 grudnia 2008, 14:29
autor: Beier
Głośniki zamówione - ARN-150/3 u na allegro u astronik2000 i SC10N w Greltonie. U mnie w piwnicy kisi się MDF-ka 15mm - jest jej tyle że na dwie budy mogłoby starczyć ale nie wiem czy nie za cienka i nie lepsza byłaby 18mm? Policzyłem wstępnie wielkości obudowy B-R. Pojemność obudowy 12L, średnica otworu 5 cm, długość tunelu 26,5 cm. Kolumna strojona na 40Hz wg Hoge'a - wszystkich obliczeń dokonałem dzięki programom na kolumny.prv.pl - nie bardzo rozumiem co znaczą te wszystkie dane które wpisywałem poza dolną częstotliwością -3dB - jednak kolumny to nie moja pasja ale wzmacniacze muszą z czymś współpracować. Gdyby któryś z kolegów był uprzejmy sprawdzić te wyliczenia byłbym bardzo wdzięczny.
Re: Kolumienki
: sob, 6 grudnia 2008, 19:01
autor: wladl
Jeśli ma to być jeden ARN w obudowie, to chyba 12l jest trochę za dużo. Ja bym zrobił około 7-8 litrów netto, a stojenie rury na coś koło 45Hz. Jak symulujesz WinISD, to tam jest taki parametr jak Group Delay, zwany nieraz odpowiedzią impulsową Czyli tłumacząc normalnie, ile głośnik będzie szamotał się sam po podaniu i ustaniu sygnału. Tak mniej więcej

. Ale im mniejszy parametr w ms, tym lepiej. Dużo ms objawia się to dudniącym i beczącym basem. W większej obudowie bas będzie bardziej rozlazły. Nie próbuj za bardzo zjeżdżać w dół z pasmem. W symulacji to wygląda inaczej, a inaczej się słyszy.
Re: Kolumienki
: ndz, 7 grudnia 2008, 00:18
autor: Beier
Jakie wartości odpowiedzi impulsowej są akceptowalne?
Re: Kolumienki
: ndz, 7 grudnia 2008, 11:57
autor: wladl
Moim zdaniem, jeśli nie ma to być subwofer do kina domowego, to po za 15 ms nie ma po co wyjeżdżać. Ważny jest też kształt odpowiedzi impulsowej ( coś jak w załączniku). Różnicy kilku Hz w przenoszeniu raczej nie usłyszysz, a możesz zyskać na jakości basu. Zawsze możesz zrobić obudowę trochę większą, a potem zredukować ją wypełniając czymś. Lub np. przesuwane mocowanie dolnej ścianki zależnie od pojemności. Potem można to wykorzystać dodatkowo jako komorę balastową. Dlaczego tak piszę ?, bo wtedy masz możliwość samemu zdecydować jakie brzmienie odpowiada.
Re: Kolumienki
: ndz, 7 grudnia 2008, 12:27
autor: Beier
Miałem biblioteki które miały 50Hz jako Fs ARN150/3/8 kiedy producent podaje 45Hz. Na wartość odpowiedzi impulsowej mam patrzeć w miejscu gdzie jest -3dB na wykresie pasma czy na jej maksymalną wartość niezależnie dla jakiej wartości ona występuje? Czym wyłożyć ścianki kolumny bo podejrzewam że lepiej gołych nie zostawiać?