Problem z INCO z-5001

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

kyller
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 192
Rejestracja: ndz, 10 listopada 2013, 09:36
Lokalizacja: leeds UK

Problem z INCO z-5001

Post autor: kyller » ndz, 17 grudnia 2017, 20:36

Witam
Od dłuższego czasu leży u mnie niesprawny z-5001 z którym samodzielnie nie potrafię sobie poradzić :oops:, raz że wiedza za mała, a dwa że ciężko cos mierzyc jak z urzadzenia zaczyna leciec dym
stad prosba do zawodowcow a szczegolnie Romkad o podpowiedz co sprawdzac i jakiej kolejnosci
Po wlaczeniu do sieci oprocz klasycznego piszczenia zaczyna sie palic R5 (zaznaczylem na schemacie) a amperomierz wychyla sie w lewo.
Na oko nie widac zadnych uszkodzen poza tym R5 , lamp nie mierzylem ale grzejniki maja sprawne.


---------------------------------------
Dopisek moderatora
Poprawiłem początek wypowiedzi (zaznaczam tylko początek) aby zdania były pisane po polsku a nie po "polskiemu". Wiem, że stosowanie polskich znaków diakrytycznych jest uciążliwe, ale warto je stosować choćby z uwagi na fakt, że Użytkownicy Forum korzystają z wyszukiwarki i np. nie trafią do tego postu ze względu na to, że jest on niepoprawnie napisany. Jeszcze raz polecam aby zwracać uwagę na poprawną pisownię. Dla osób nie obeznanych z językiem polskim podaję poniżej definicję co oznaczają wspomniane "ogonki" w wyrazach:

"Znaki diakrytyczne (gr. diakritikós – odróżniający) – znaki graficzne używane w alfabetach i innych systemach pisma, umieszczane nad, pod literą, obok lub wewnątrz niej, zmieniające artykulację tej litery i tworzące przez to nową literę. W alfabetach sylabowych mogą zmienić znaczenie całej sylaby.

W języku polskim jest dziewięć liter tworzonych za pomocą znaków diakrytycznych (litery diakrytyzowane, litery diakrytyczne): ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż."
Załączniki
str-28 copy.jpg

Awatar użytkownika
Romekd
moderator
Posty: 4141
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Lokalizacja: Zawiercie

Re: problem z INCO z-5001

Post autor: Romekd » ndz, 17 grudnia 2017, 22:20

Czołem,
kyller pisze:Po wlaczeniu do sieci oprocz klasycznego piszczenia zaczyna sie palic R5 (zaznaczylem na schemacie) a amperomierz wychyla sie w lewo.
Na oko nie widac zadnych uszkodzen poza tym R5 , lamp nie mierzylem ale grzejniki maja sprawne.
Z tego co pamiętam, to przełącznik P5 (pozwalający wybrać jedną z trzech maksymalnych wartości prądów wyjściowych zasilacza), ma kilka sekcji. Jedna z nich odpowiada za zmianę wartości rezystorów w obwodach siatek drugich lamp EL500 (lub EL36), gdzie w obwodzie znajduje się również wspomniany przez Ciebie rezystor R5. Jeżeli rezystor R5 zaczyna się palić zaraz po włączeniu zasilacza (zanim pojawi się emisja w lampach), to przyczyną tego może być zwarcie w którejś z sześciu lamp EL500 (EL36), lub zwarcie w którejś z podstawek. Naprawę rozpocząłbym od sprawdzenia lamp i przyjrzenia się podstawkom z góry i od spodu. Zasilacz daje się łatwo odkręcić od aluminiowej płyty, stanowiącej jego podstawę i tylną ściankę (trzeba odkręcić kilka śrubek), po której zdjęciu będzie się dało obejrzeć stan ebonitowych podstawek lamp (to bym zrobił zaraz po sprawdzeniu stanu EL500 i po próbie włączenia zasilacza bez nich).
Co do wychylania się w lewo wskazówki amperomierza, to taki stan występuje za każdym razem po włączeniu zasilacza, zanim jeszcze nagrzeją się lampy i ucichnie piszczenie wydobywające się z głośnika. Do regulacji "zera" amperomierza, przy uruchomionym już zasilaczu, służy potencjometr nastawny R57 (jest to kompensacja wpływu prądu pobieranego przez rezystory przełączanego dzielnika napięcia; prąd ten ma zawsze stałą wartość, niezależnie od wartości ustawionego przełącznikami napięcia wyjściowego).

Pozdrawiam
Romek
α β Σ Φ Ω μ °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^

Awatar użytkownika
Romekd
moderator
Posty: 4141
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 23:47
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Problem z INCO z-5001

Post autor: Romekd » śr, 20 grudnia 2017, 13:36

Zapytam z ciekawości, udało się może znaleźć przyczynę dymienia rezystora R5?

Pozdrawiam
Romek
α β Σ Φ Ω μ °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^

ODPOWIEDZ