listwy ozdobne Elektrit Maestro

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
romanradio
1250...1874 posty
1250...1874 posty

listwy ozdobne Elektrit Maestro

Post autor: romanradio » pn, 29 maja 2017, 13:46

Witam koledzy
Nie mogę znależć żadnej oferty sprzedaży prętów mosiężnych o przekroju 2 x 3 mm potrzebnych do uzupełnienia brakujących do takiego radyja.Jest dostępny jedynie płaskownik 10 x 3 mm.Czy ktoś próbował z takiego "odkroić" szlifierką kątową z cienką tarczą tnącą pasek szerokości 2 mm???.Nie chciałbym psuć niepotrzebnie materiału,czekam na poradę techn.
Roman
znów odwaliłem kawał dobrej a niepotrzebnej roboty
---------------------------------------------

kyller
125...249 postów
125...249 postów

Re: listwy ozdobne Elektrit Maestro

Post autor: kyller » pn, 29 maja 2017, 15:21

da rade ale bedzie ciezko, potrzebna duza wprawa i strasznie to czasochlonne
plaskownik przymocowujesz /malymi zaciskami, kilkoma srubkami, kleisz/ do deski i tniesz z naddatkiem (i tutaj jest potrzebna wprawa w posugiwaniu sie katowka)
krawedz nawet przy precyzyjnym cieziu bedzie do de... wiec potem ten uciety paseczek osadzasz rowna krawedzia (na klej) w szczelinie wyfrezowanej w klepce i dluga listwa pokryta papierem sciernym wyrownujesz wciesniej cieta krawedz.Lepszym pomyslem byloby ciecie z blachy 2mm
ale...
duzo lepszym rozwiazaniem jest uzycie pily typu minicraft i tutaj hint w latach 70tych CCCP produkowalo takie dziwna modelarskie
ustrojstwo
http://allegro.pl/mala-tokarka-szlifier ... ml#thumb/3 mialem cos takiego nie do zarzniecia

JasiuSz
125...249 postów
125...249 postów

Post autor: JasiuSz » pn, 29 maja 2017, 15:48

Witam. Może kup drut mosiężny i daj do złotnika, żeby zrobił z niego płaskownik-ja tak uzyskałem płaskownik, wprawdzie z miedzi, która jest bardziej miękka, ale może się uda. Wprawdzie zrobił to dopiero trzeci złotnik i trochę kręcił nosem, ale spróbować nie zaszkodzi. A i roboty będzie mniej. Pozdrawiam J.Sz.

Boguś
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Kontakt:

Post autor: Boguś » pn, 29 maja 2017, 15:51

romanradio pisze:Witam koledzy
Nie mogę znależć żadnej oferty sprzedaży prętów mosiężnych o przekroju 2 x 3 mm potrzebnych do uzupełnienia brakujących do takiego radyja.Jest dostępny jedynie płaskownik 10 x 3 mm.Czy ktoś próbował z takiego "odkroić" szlifierką kątową z cienką tarczą tnącą pasek szerokości 2 mm???.Nie chciałbym psuć niepotrzebnie materiału,czekam na poradę techn.
Roman
Posiadam plaskownik miedziany 3 x 1,5mm

kraz
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: kraz » pn, 29 maja 2017, 18:47

Witam, ja ozdobne listwy do Elektrita "Presto klepałem z pręta mosiężnego okrągłego ale wtedy nie miałem dostępu do blachy, jakąś listwę dorabiałem już nie pamiętam do czego to ciąłem z blachy dość szerokiej kątówką ale musiałem ciąć bardzo wolno z lekkim naddatkiem, z dużego arkusza idzie wyciąć, z tak wąskiej listwy nie próbowałem ale pewnie też by się dało przy kombinacji mocowania listwy do czegoś, pozdrawiam Hieronim.

Awatar użytkownika
romanradio
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: romanradio » wt, 30 maja 2017, 07:15

kyller pisze:da rade ale bedzie ciezko, potrzebna duza wprawa i strasznie to czasochlonne
plaskownik przymocowujesz /malymi zaciskami, kilkoma srubkami, kleisz/ do deski i tniesz z naddatkiem (i tutaj jest potrzebna wprawa w posugiwaniu sie katowka)
krawedz nawet przy precyzyjnym cieziu bedzie do de... wiec potem ten uciety paseczek osadzasz rowna krawedzia (na klej) w szczelinie wyfrezowanej w klepce i dluga listwa pokryta papierem sciernym wyrownujesz wciesniej cieta krawedz.Lepszym pomyslem byloby ciecie z blachy 2mm
ale...
duzo lepszym rozwiazaniem jest uzycie pily typu minicraft i tutaj hint w latach 70tych CCCP produkowalo takie dziwna modelarskie
ustrojstwo
http://allegro.pl/mala-tokarka-szlifier ... ml#thumb/3 mialem cos takiego nie do zarzniecia
Cześć
Na szczęście potrzebny tylko krótki odcinek l=580mm,do uzupełnienia braku z przodu radia.Dotnę to jednak ,po przemyśleniu w/w sposobu tak :
płaskownik zamontuję mocno między 2-ma kątownikami(ściskami stolarskimi) tak aby z czoła wystawało 2 mm+ naddatek.Póżniej w tym samym "przyrządzie" doszlifuję na błysk.Mam nadzieję,że te 2 mm wystarczą aby uchwycić listewkę do doszlifowania,jeśli nie to faktycznie pozostaje tylko jej dorażne przyklejenie.
pozdrawiam
Roman
znów odwaliłem kawał dobrej a niepotrzebnej roboty
---------------------------------------------

Awatar użytkownika
Koleszek
125...249 postów
125...249 postów
Kontakt:

Post autor: Koleszek » wt, 30 maja 2017, 10:23

Jeśli chodzi tylko o wygląd, to można spróbować z innego materiału, a dobrać metaliczną farbę o odcieniu mosiądzu lub w przypadku np. stali pokryć galwanicznie?

Awatar użytkownika
akordeonista
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: akordeonista » śr, 31 maja 2017, 19:14

Sądzę, że najprościej uciąć na gilotynie paski 3 mm szerokości z blachy mosiężnej grubości 2 mm. Gdyby nie fakt, że jestem na emeryturze, poszedłbym do Pana Sławka w warsztacie mechanicznym z kawałkiem blachy kupionej w sklepie przy Conrada i po sprawie. Niestety, minęło już sześć lat i znajomości wystygły... :( .
Wszystkie szczelne złącza przeciekają a każda rura po skróceniu jest za krótka - trzecie prawo Murphy'ego.

Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » śr, 31 maja 2017, 20:42

W razie czego mogę przewalcować drut mosiężny do 2mm - ale musi być wyżarzony, bo inaczej może popękać podczas tej operacji.
Krawędzie tak otrzymanego płaskownika będą rzecz jasna zaokrąglone z obu stron - nie wiem czy o taki kształt chodzi czy płaski.
Pozdrawiam

Jado.

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: ed_net » śr, 31 maja 2017, 21:38

Witam !
W sklepach z glazurą , marketach budowlanych są w handlu różne profile mosiężne jako elementy wykończeniowe . Można dobrać i grubość i jest łatwość zamocowania w imadle dla cięcia . Udało mi się kiedyś odciąć z takiego profilu listewkę o przekroju około 2X2 mm używając piłki do metalu - zużyłem 2 brzeszczoty, ale praktycznie nie trzeba było już nic więcej wykańczać - 3 strony były fabrycznie wykończone , czwarta cięta przeze mnie weszła w nacięcie w drewnie .
Pozdrawiam Edward

ODPOWIEDZ