Ratujmy Muzeum Techniki

Masz nietypowy problem 'lampowy'? Spróbuj tutaj.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Alek
500...624 posty
500...624 posty

Ratujmy Muzeum Techniki

Post autor: Alek » wt, 14 czerwca 2016, 07:09

Awatar użytkownika
^ToM^
250...374 postów
250...374 postów

Re: zlikwidują?

Post autor: ^ToM^ » wt, 14 czerwca 2016, 13:20

Likwidować, likwidować, natomiast zaoszczędzone pieniądze przesunąć na nową świątynię bożego czegoś tam albo na 500+ :)
Kreślę się z głębokim poważaniem
Best regards/Mit freundlichen Gruessen/Salutations/mejores saludos

ociec
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: ociec » wt, 14 czerwca 2016, 16:53

ToM, komentarz ani mądry ani śmieszny.

Vic384
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: Vic384 » wt, 14 czerwca 2016, 22:03

Czesc
Ale zgodny z TO-PO.
Pozdrowienia
PS: Prywatnie nie popieram likwidacji Muzeum.

Awatar użytkownika
daniel22
250...374 postów
250...374 postów
Kontakt:

Post autor: daniel22 » śr, 15 czerwca 2016, 01:01

ociec pisze:ToM, komentarz ani mądry ani śmieszny.
Cóż... sama prawda, faktycznie nie ma się z czego śmiać. Pieniądze na socjal z czegoś trzeba wycisnąć, likwidacja instytucji kultury też zawsze pozwoli na uzyskanie kilku dodatkowych złotych. "Kulturę" będą sobie zasysały pełnymi garściami pewne rodziny prosto z nowych LCD 50-cali dzięki programowi 500+ ;).

alpher
100...124 posty
100...124 posty

Post autor: alpher » śr, 15 czerwca 2016, 04:20

Zecz w tym ze instytucje "Kultury" to sa raczej przechowalnie roznistych "lesnych dziadow" a z prawdziwa Kultura maja niewiele wspolnego.
A co do 500+ to moze wolalbys jednak zrezygnowac z emerytury? Przeciez ktos na to musi placic.
:roll:

Awatar użytkownika
^ToM^
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: ^ToM^ » śr, 15 czerwca 2016, 07:30

ociec pisze:ToM, komentarz ani mądry ani śmieszny.
Być, może masz rację. Jednak taka jest rzeczywistość. Komuś trzeba zabrać aby komuś innemu dać. Cudów nie ma, nikt u nas pieniędzy nie rozmnaża - mam nadzieję przynajmniej.

Akurat 4 mln. przesunięto z MT do: http://polska.newsweek.pl/dotacja-minis ... 083,1.html

Należałoby też wspomnieć, że paręset milionów trzeba skądś wziąć na ŚDM: http://wiadomosci.onet.pl/krakow/gazeta ... sdm/prl1sh

Zatem kasa na wszystko się znajdzie prócz tego, co wznosi ludzkość na wyżyny, czyli rozwój nauki i techniki.
:)

Vic384
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: Vic384 » śr, 15 czerwca 2016, 10:34

Czesc
^ToM^, i zgadzam sie z Toba i nie zgadzam. Przez 30 lat mieszkalem w Toronto, a na wiosne ubieglego roku, przyjechalem na "reszte" emerytury do Polski. Tak z nudow, co najmniej 2 godziny dziennie, ogladam polskie stacje TV pro i przeciw, a takze zagraniczne. Wiem, ze likwidacja MT to strata dla kultury i naszego dziedzictwa, ale "widzac" co sie dzieje w Europie i pamietajac Kanade, uwazam, ze fundusze przeznaczone na religie, nie sa stracone. Polacy, z zasady, sa zawistni i zazdrosni, znasz "przypowiesc o gospodarzu", ale jest dwie rzeczy, ktore lacza Polakow: pierwsze to patriotyzm, przynajmniej wiekszosci, a drugie to Religia.
Reasumujac: wole miec za sasiada fanatyka chrzescijanina niz muzulmanina. Wiem, ze ten pierwszy nie poderznie mi gardla, jak mu powiem, ze Bog mi sie niepodoba, a tego drugiego nie jestem pewny. Przyklady z zachodniej europy sa chyba znane.
No, wystarczy. E O T.
Pozdrowienia

Alek
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: Alek » śr, 15 czerwca 2016, 11:10

Mam wrażenie, że u nas zawsze jakoś tak jest, że wylewa się dziecko razem z kąpielą. Tak może być z MT. Ja rozumiem, że to skostniała instytucja z leśnymi dziadkami na pokładzie, których należy złomować, ale co się stanie z eksponatami?

Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Kontakt:

Post autor: tszczesn » śr, 15 czerwca 2016, 11:26

MT mam nadzieję że uda się uratować, nie ma w Polsce chyba drugiej "całościowej" placówki o takim profilu i bogatych zbiorach.

Ale niestety - aktualny rząd kupuje poparcie tanim chwytem - rozdawnictwem kasy i tą kasę trzeba skądś wziąć. I niestety jest to IMO najgorsza metoda jaką można użyć w stosunku do uzyskanych efektów.

Co do religii - państwo powinno być całkowicie areligijne, w ogóle nie ingerować w tą dziedzinę życia (i na odwrót of korz). Co nie wyklucza dotacji na określony cel - np. renowację zabytkowego kościoła. A fanatyzm jest szkodliwy zawsze, nie chciałbym mieć za sąsiada fanatyka jakiegokolwiek - czy to religijnego czy dowolnego innego.

Jeszcze apropos islamu - bardzo podoba mi się ich podejście do bankowości, to jest to co IMO do czego banki powinny służyć. Nie mogę teraz znaleźć wywiadu z człowiekiem który kilka lat w arabskich krajach w bankowości pracował, więc posłużę się linkiem z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bankowo%C ... 7_islamska

Awatar użytkownika
gsmok
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Kontakt:

Re: Zlikwidują?

Post autor: gsmok » śr, 15 czerwca 2016, 11:28

Likwidacja Muzeum Techniki (zaległości płatnicze nie przekraczają jednego miliona zł) przy obecnej rozrzutności i marnotrawstwie publicznych środków jest dla mnie prawdziwym SKANDALEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To się zemści w przyszłości. Brak szacunku do przeszłości był przyczyną upadku niejednej cywilizacji.
Pozdrawiam
GSMOK

Awatar użytkownika
^ToM^
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: ^ToM^ » śr, 15 czerwca 2016, 11:33

Vic384 pisze:uwazam, ze fundusze przeznaczone na religie, nie sa stracone.
Szanuję naturalnie Twoje zdanie, ale moje zdanie jest takie, że praktycznie każda złotówka wydana na religię - obojętnie jaką, żeby było jasne - jest bezpowrotną stratą. Jest marnowaniem ludzkiego potencjału jest jeszcze większym szerzeniem zawiści, o której wspomniałeś (to, nam Polakom nie spadło z nieba!) i zwiększaniem podziałów i wręcz dehumanizacją. Każdą tą złotówkę można by po stokroć wydać na wiele innych ważniejszych rzeczy, z których moglibyśmy być dumi w świecie, czyli przede wszystkim nauka i wiedza.
Mnie obojętnie czy mam sąsiada katolika, mułzumanina czy buddystę, o ile jego wiara jest jego prywatną sprawą nic mnie to nie obchodzi. Samo wyznawanie jakiejś wiary przez kogoś nie czyni go przez to od razu złym człowiekiem czy przestępcą (ot, taki np. Breivik był chrześcijaninem, nie sądzę że wolałbyś mieć za sąsiada Breivika niż normalnego człowieka, który jest mułzumanimem czy żydem :) ).

Pozdrawiam! :)

Awatar użytkownika
daniel22
250...374 postów
250...374 postów
Kontakt:

Post autor: daniel22 » śr, 15 czerwca 2016, 12:13

alpher pisze:Zecz w tym ze instytucje "Kultury" to sa raczej przechowalnie roznistych "lesnych dziadow" a z prawdziwa Kultura maja niewiele wspolnego.
A co do 500+ to moze wolalbys jednak zrezygnowac z emerytury? Przeciez ktos na to musi placic.
:roll:
I tak emerytury nie dostanę, więc ta rezygnacja nie taka straszna... Ile tej emerytury teraz nam obiecują? 100 złotych? Znacznie lepsza byłaby rezygnacja z idiotycznego programu 500+, ale cóż, prymitywny chwyt "damy wam pieniądze, wybierzcie nas!" okazał się dla pewnej partii kluczem do wygranej w wyborach...

Z przechowalnią "leśnych dziadków" chyba przesadzasz. Byłem w muzeum techniki i bardzo ciekawie spędziłem kilka godzin, ba, te kilka godzin to dla mnie było stanowczo za mało na obejrzenie wszystkiego. Fakt, eksponaty są nieczynne, ale za to naprawdę interesujące.
^ToM^ pisze:Akurat 4 mln. przesunięto z MT do: http://polska.newsweek.pl/dotacja-minis ... 083,1.html
To już jest po prostu skandal. Później się natomiast dziwią, że ludzie nie mają żadnych skrupułów, żeby oszukiwać urzędy podatkowe, i jak ktoś jest krętaczem, to znaczy, że dobrze sobie radzi... aż sam mam ochotę czytając takie artykuły założyć punkt hot-spot i udawać, że prowadzę kawiarnię... Każda złotówka przeznaczona dla kościoła to zmarnowana złotówka, kler stara się aktualnie zrobić wszystko, żeby coraz bardziej puste kościoły miały więcej pieniędzy, stare pokolenie dające na tacę wymiera, młode już nie jest takie skore do dzielenia się z bliźnimi... A po co ludziom kultura i nauka, w kościele się przecież wszystkiego dowiedzą, nawet na kogo głosować i jak myśleć.
gsmok pisze:Likwidacja Muzeum Techniki (zaległości płatnicze nie przekraczają jednego miliona zł) przy obecnej rozrzutności i marnotrawstwie publicznych środków jest dla mnie prawdziwym SKANDALEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
To się zemści w przyszłości. Brak szacunku do przeszłości był przyczyną upadku niejednej cywilizacji.
Zgadzam się. Nie szanujemy swojej przeszłości, wręcz nienawidzimy jej. Aktualnie cały dorobek urbanistów, artystów architektów z lat 60-70 (ten najbardziej wartościowy) jest zmiatany z powierzchni ziemi, developerom są odsprzedawane działki w centrach miast, kupić można dosłownie każdy kawałek ziemi w Warszawie i innych miastach. A developera nie interesuje ochrona dziedzictwa narodowego, tylko zarabianie. W efekcie tego w ciągu ostatnich dziesięciu lat straciliśmy mnóstwo świetnej architektury, pawilonów, mozaik, kin z lat 60, nie bez protestów - ale co one dały. Teraz, kiedy dworzec w Katowicach został wyburzony mimo protestów architektów światowej sławy, nagle się okazuje, że został skopiowany przez Chińczyków. Wyburzony Warszawski supersam jest pokazywany w artykułach, na wystawach związanych ze sztuką jako przykład wybitnej architektury modernistycznej - ale co z tego, skoro nie istnieje i został tylko na zdjęciach? W dodatku w tym roku pod buldożer idzie pawilon "Emilia", do niedawna siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej - jeden z niewielu zachowanych w oryginale przeszklonych pawilonów handlowych z przełomu lat 60/70. Developer w jej miejscu postawi wielki, szklany korporacyjny biurowiec. Obiecuje ją obudować w innym miejscu - ale supersam też obiecano odbudować...

Propozycje zlikwidowania muzeum techniki mnie już zatkały. Mam nadzieję, że jednak do tego nie dojdzie, muszę się tam wybrać w najbliższym czasie. Po rozmowie z pracownikami muzeum mam do nich szacunek, że czasem nawet mimo braku otrzymywania regularnych wypłat siedzą na swoich stanowiskach i starają się dbać o urządzenia w muzeum i sprzęt, który tam się znajduje.

Vic384
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: Vic384 » śr, 15 czerwca 2016, 13:57

Czesc
^ToM^. Jakie masz doswiadczenia w posiadaniu jako sasiada muzulmanina ?
Ja mam. Przez ostatnie 14 lat mialem dom w dzielnicy portugalskiej, gdzie w promieniu 100 m bylo chyba z 10 rodzin muzulmanskich. Drugi kontakt jest rodzinny, maz siostry mojej synowej jest Marokanczykiem. On, poltora roku temu powiedzial mi, ze 95% muzulmanow to porzadni ludzie, ale dodal tez, ze 99% terorystow to tez muzulmanie.
Koncze, bo nie na temat.
Pozdrowienia
PS: Tez jestem za calkowitym rozdzieleniem Kosciola od Panstwa, ale majac do wyboru czytanie Koranu lub Biblii, wole Biblie. Mozna w niej bowiem znalesc opisy przedstawicieli innych cywilizacji, bo nikt mi nie powie, ze czlowiek epoki brazu mogl zrobic helicopter - quadkopter, a taki jest opisany w "widzeniu Ezechiela".
Ostatnio zmieniony śr, 15 czerwca 2016, 17:39 przez Vic384, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Janusz » śr, 15 czerwca 2016, 16:24

Rzeczywiście zła informacja.
Niejako na przekór istniejącej już od jakiegoś czasu modzie na zabytki przemysłu i techniki, a taki wniosek można wysnuć na podstawie rosnącej popularności imprez organizowanych w ramach śląskiej Industriady, czy powiększającej się liczby obiektów wpisanych do rejestru Szlaku Zabytków Techniki.
Szkoda.

Natomiast nawiązując do kilku wpisów, chciałbym przypomnieć, że były czasy, gdy nauka i wiara nie pozostawały ze sobą w sprzeczności, a świadkami tej koegzystencji są do dziś przepiękne i tajemnicze gotyckie świątynie. Natomiast kolejne etapy "racjonalizacji" i "humanizacji" człowieka znaczone były coraz większą ilością krwi, aż w końcu "piękno" nauki Japończycy mogli zobaczyć na własne oczy.
A kolejne próby hodowli "nowego" i zapewne nowoczesnego, całkowicie racjonalnego człowieka, kończyły się nieomal kolapsem cywilizacji, jaką znamy. Trwają zresztą do dzisiaj.
785mm

ODPOWIEDZ