Black FIGHTER na lampach EL84 (6P14P-K) oraz ECC82/ECC83

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

CASEAmp.
10...14 postów
10...14 postów
Posty: 13
Rejestracja: śr, 13 sierpnia 2014, 18:46

Black FIGHTER na lampach EL84 (6P14P-K) oraz ECC82/ECC83

Post autor: CASEAmp. » czw, 10 września 2015, 18:40

Black FIGHTER na lampach EL84 (6P14P-K) oraz ECC82/ECC83 (12AU7A) Sylvania Baldwin 61r.

Przedstawiam Projekt swojego wzmacniacza lampowego zbudowanego na lampach EL84 (6P14P) oraz ECC82 lub ECC83, na forum jestem świeży, i dodam iż nie jest to moja pierwsza konstrukcja lampowa :-)

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Projekt tego wzmacniacza powstał na początku 2006 roku i przez pewien czas leżał tak sobie w mojej magicznej niebieskiej teczce aż w końcu doczekał się realizacji przy wolnej ostatnio chwili, kilka miesięcy zajęło gromadzenie najlepszych dostępnych części i materiałów.

Obudowa
Cała obudowa została wykonana własnoręcznie jak i wszystkie płytki PCB w środku uwaga bez użycia narzędzi elektrycznych tylko ręcznych !
Taki moja zachcianka :-)
Blacha stalowa grubości 2mm wygięta na kształt takiego pół mostku oszlifowana papierem ściernym i pomalowana dwoma warstwami farby pierwsza podkład mat potem krycie czarna z lakierem i polerowanie na połysk.
Drewniane boczki wykonane z drewna dębowego podobnie cięte i lakierowane ręcznie lakierem do podłóg drewnianych bardzo odporny na zarysowanie.

Elektronika
Wzmacniacz był skonstruowany do pracy na lampach EL84 (również 6P14P) i po licznych próbach pracują w nim teraz parowane 6P14P-K oraz ECC82 w przedwzmacniaczu. W pre morze też pracować lampa ECC83

Planowany był również przełącznik trioda-pentoda który przełącza tryb pracy lamp końcowych i po kilku analizach wykonałem go ale efekt pracy na trybie pentodowym nie zadowalał mnie, wzmacniacz zdecydowanie lepiej gra w trybie triodowym i w takim go obecnie osłuchuję.
Przełącznik oczywiście pozostał i jest dołączony do układu.

Moc wyjściowa wzmacniacza w zależności od trybu pracy lamp to około 3-5 Wat i w zupełności wystarcza z zapasem do nagłośnienia nawet dużego pokoju na moich głośnikach tubowych.

W układzie prototypowym zostały zastosowane dobierane trafka głośnikowe TG-5-46 na rdzeniach zwijanych z modyfikacją karakasów ich obcięciem i odprowadzeniem przewodów dodatkowym licem skręconym w skrętkę.
Transformator zasilający pochodzi ze zdemontowanego radia lampowego starej daty i nie miał oznaczeń.

Reszta elektroniki jest widoczna na fotkach poniżej :-)
Oceniajcie

Schemat i wyniki z pomiarów dodam niebawem gdyż był kilka razy zmieniany i modyfikowany jak i sam wzmacniacz, trzeba więc nanieść poprawki.

Co do dzwięku oczarował mnie przepięknymi średnimi tonami jak i wokalami, instrumenty brzmią niesamowicie czysto i klarownie trąbka, pianino, gitara, jest odwzorowywana detalicznie i dźwięcznie, bas jest stonowany nie dudniący ale i nie płaski taki idealny prawie :-) bo po porównaniu do tranzystorowca został zmiażdżony oczywiście tranzystorowiec.
Tony wysokie pełne detali i tego lampowego czaru nareszcie moje kolumny i głośniczki tubowe zagrały pełnią życia !
Bo grając na wzmacniaczu tranzystorowym to dźwięku nie da się porównać.

W tle na kilku fotkach widać prototypową końcówkę mocy na tranzystorach MJ, jak i bufor wkrótce co nie co o niej i buforze w innym temacie.

Pozdrawiam i zachęcam zainteresowanych do odsłuchu u mnie.
Daro :-)

Dodam iż przewody i wszystkie połączenia wewnątrz to miedz bez tlenowa Belkin-a i przewody ze srebrem luty w zależności od miejsca z dodatkiem srebra lub zwykłym spoiwem.
Do zmiany został ten nieszczęsny tel pod od regulacji głośności na Alps a niebieskiego lub drabinkę.

Taka jest idea DIY by pokazywać swoje konstrukcje i wymieniać się opiniami a nie tłuc bezsensowne posty o kolejnym cudownym nowym kabelku czy innym duperelku !

Zdjęcia z etapów budowy dodam jutro

Zapraszam na odsłuchy do Białegostoku ;-)
Pozdrawiam
D.

Katan
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 35
Rejestracja: czw, 3 września 2015, 18:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Black FIGHTER na lampach EL84 (6P14P-K) oraz ECC82/ECC83

Post autor: Katan » sob, 12 września 2015, 21:34

Bardzo ładna konstrukcja, gratulacje.
Jak długo grał już ten wzmacniacz? Pytam, bo mój SE na 6p14p i ecc85 dopiero po kilkudziesięciu godzinach pracy zaczął grać bardzo ładnie. Wcześniej jakoś brakowało basu i przestrzeni, przy czym wszystkie lampy były nieużywane. Rzeczywiście, teraz po włączeniu wzmacniacza tranzystorowego niezbyt podoba mi się jego praca. Zupełnie odwrotnie jest podczas słuchania muzyki elektronicznej, wtedy lampa wymięka.
Druga rzecz, jak tam przydźwięk? Nie przenosi się na trafa głośnikowe skoro są tak blisko zasilającego? Ja u siebie odsunąłem trafa głośnikowe od zasilającego o jakiś 2,5-3cm i odseparowałem blachami podłączonymi do uziemienia. Teraz przydźwięk słychać dopiero po przyłożeniu głowy do głośnika basowego.
Kolejna rzecz, jest jakiś układ opóźniający załączenie napięcia anodowego?
Kupię dekatrony (różne typy).


ODPOWIEDZ