Program do generowania grafiki - karkasu trafa

Transformatory głośnikowe, międzystopniowe, sieciowe.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Program do generowania grafiki - karkasu trafa

Post autor: Jado » wt, 14 marca 2017, 21:43

Witam,

Mam napisany mały skrypcik (pod Mathcada), który oblicza wymiary ścianek karkasu trafa na podstawie parametrów rdzenia.
Wszystko ładnie, pięknie, ale po wykonaniu obliczeń trzeba z linijką później usiąść i narysować rysunek tych ścianek na papierze,
aby go później można było przenieść na tekstolit/bakelit.
Ścianek mamy w sumie 6 (lub więcej jeśli karkas dzielony).

Pomyślałem, że fajnie było by jakby komputer sam mógł wygenerować na podstawie obliczeń taki rysunek - każda linia miała by opisane współrzędne początku i końca (X-Y).
Poszczególne ścianki karkasu mają odpowiednio: 8, 12 i 20 linii tworzących ich rysunki - czyli względnie mało.

Czy znacie może jakiś program, który to jest w stanie wygenerować? (Czy np. Excel dałby radę?)
Dodatkowe utrudnienie to takie, że program musiałby wygenerować ten rysunek w rzeczywistych rozmiarach - w mm.
Miło było by jakby program ten działał pod Linuxem, ale ostatecznie Win10 też mogę z drugiej partycji odpalić ;-)
Pozdrawiam

Jado.

Awatar użytkownika
Czary
5...9 postów
5...9 postów

Re: Program do generowania grafiki - karkasu trafa

Post autor: Czary » pn, 30 lipca 2018, 16:22

Cześć, zadany temat chodził mi od jakiegoś czasu po głowie. Postanowiłem zrobić taki test, że znając wszystkie wierzchołki elementu możemy posłużyć się opcją "Read ascii points" w programie LibreCAD (darmowy CAD na Win, Linux i Mac OS).

Z pliku tekstowego o treści:

10,0
0,10
0,90
10,100
70,100
80,90
80,10
70,0
10,0
10,20
10,80
70,80
70,20
10,20

przy użyciu ww funkcji wygenerowałem taki rysunek :

zrzut (Large).JPG
W opcjach pluginu "Read ascii points" należy zaznaczyć "Connect points" oraz z menu kontekstowego Format wybrać "Comma separators".
Pozostaje "ręcznie" usunąć linię łączącą wierzchołki w lewym dolnym narożniku lub generować każdy element rysunku osobno.

Pozdrawiam, Czarek.

Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » pn, 30 lipca 2018, 21:53

Witam :-)
Dzięki za info co do tego programu (mam zainstalowany na Linuksie, więc jakby co nie ma problemu ;-) )

Osobiście dokonałem próby z modyfikacją pliku PCB programu Kicad, gdzie parametry linii (początek i koniec) są również podane w postaci współrzędnych - ręcznie dokonana zmiana w wartościach tych współrzędnych spowodowała widoczną zmianę położenia linii po wczytaniu tak przerobionego pliku do modułu PCB Kicada.
Oczywiście jest tutaj większy problem (teoretycznie ;-)), bo generując cały plik trzeba by jeszcze dodać jego fragment początkowy (rodzaj nagłówka z opisem warstw, itd)... Ale można by po prostu wczytać ten fragment z gotowca wyciętego z jakiegoś standardowego pliku PCB - doklejając na końcu własne, wygenerowane współrzędne rysunku karkasu.

Ale skoro mamy już i drugi program - z łatwiejszym jeszcze sposobem wczytywania współrzędnych, to tym lepiej :-)

Matematyczne generowanie rysunków na podstawie kilku danych wejściowych to generalnie fajna dziedzina - w przypadku karkasu wystarczyłoby podać rozmiar kształtki EI i grubość pakietu, żeby resztę zrobił program i wygenerował nam rysunki wszystkich składowych elementów karkasu do złożenia.
Można by w dzisiejszych czasach i pójść dalej - bo dane te - zamiast rysować - przekazać jako dane wejściowe dla frezarki CNC, która wyfrezowała by nam od razu fizycznie wszystkie elementy karkasu w tekstolicie.
A drukarka 3D być może mogła by nam od razu taki karkas wydrukować ;-)

Na razie nie posuwałem tematu dalej, bo za mało mam prac nad transformatorami i dla pojedynczych sztuk wystarczy ręczne obliczenie, ale jak ktoś ma zamiar więcej nawijać i to na rdzeniach o różnych rozmiarach, często nietypowych, albo nie mających oryginalnych karkasów - to warto by może nad takim skryptem usiąść i go stworzyć.
Pozdrawiam

Jado.

Awatar użytkownika
WLODZIMIERZ FURKA
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: WLODZIMIERZ FURKA » wt, 31 lipca 2018, 09:06

Witam.
Nie wymyślać co jest zrobione.
Darmowy,tylko przerobić na łacińskie litery.
Tłumacz gogle i do roboty.
http://xn--g1ajus.xn--p1ai/?p=515
Pozdrawiam.
Włodzimierz.

Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Post autor: Jado » wt, 31 lipca 2018, 17:52

Witam,

Dzięki za info.
Niestety programik ten nie robi tego o co nam tutaj chodzi - nie ma możliwości wydrukowania obliczonego karkasu w rozmiarze rzeczywistym.
On tylko podaje rozmiary wszystkich ścianek karkasu, a resztę - czyli przeniesienie tych wymiarów na tekstolit/preszpan/whatever - już pozostawia użytkownikowi.
Chodzi o to, żeby mieć wydrukowane wszystkie ścianki karkasu w rzeczywistych rozmiarach na kartce, którą następnie przykładamy do tekstolitu i odbijamy na nim rysunek ścianek karkasu (np. przez punktowanie, albo np. przez kalkę maszynową).
Taki mały myk, który wiele nam może ułatwić ;-)

Poza tym programik sam w sobie może być użyteczny dla samych obliczeń - o ile zainstaluje się cyrylicę ;-)
Pozdrawiam

Jado.

ODPOWIEDZ