Budżetowe transformatory głośnikowe i skutki ich stosowania.

Transformatory głośnikowe, międzystopniowe, sieciowe.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

skoomi
5...9 postów
5...9 postów

Re: Budżetowe transformatory głośnikowe i skutki ich stosowania.

Post autor: skoomi » czw, 20 czerwca 2019, 23:25

Vic384 pisząc "budżetowy transformator" mam na myśli coś tańszego, niż powszechnie zachwalane i stosowane tutaj transformatory :)
Szczerze mówiąc, nie sądziłem, że za 25zł można też coś znaleźć. Jeśli uda mi się skończyć projekt to chętnie kupię takie "budżetowe budżetowe" transformatory i sprawdzę czy słyszę różnicę :)

Pawełkomandos
100...124 posty
100...124 posty

Post autor: Pawełkomandos » pt, 21 czerwca 2019, 02:09

Witam Wszystkich i chcę wtrącić parę słów w tym gorącym temacie :)
Była mowa o tym, że sam transformator nie ma takiego parametru jak pasmo przenoszenia i o autentyczności parametrów dotyczących pasma względem zadowolenia osoby nabywającej taki transformator.
Ja podając parametry swoich traf podchodzę do tego tematu prosto i w miarę uczciwie.
Transformatory głośnikowe SE czy PP posiadają różne parametry takie jak Ra, Raa Moc P czy pasmo przenoszenia (często nie określone dla jakiej mocy i jakiego THD)
Użyję tu dla przykładu bardzo popularny transformator SE o Ra=3,5kR
Taki transformator u mnie dedykowany jest głównie do triody 300B i podobnych jej...
Pasmo przenoszenia nie mierzę za pomocą niewiadomo jakich ustrojstw pomiarowych czy generatorów mocy...
Biorę zwyczajnie dedykowaną lampę i podłączam pod badany transformator z określonym jasno prądem spoczynkowym i nie stosuję żadnych ujemnych sprzężeń....
Zaczynam od częstotliwości 1kHz w górę i w dół mierząc moc i THD na dole pasma utrzymując jednocześnie stałe napięcie na siatce tej lampy.
Pasmo górne to spadek mocy o połowę zakładając że wcześniej nie było żadnego rezonansu i odwrócenia fazy...
Pasmo od dołu to nie tylko spadek mocy o połowę ale też THD nie przekraczające 10% - przeważnie ograniczenie tego pasma wynika z przekroczenia THD niż ze spadku P o połowę (szczególnie dla mocy od 50% do 100% jaką jest w stanie oddać lampa mocy )
Uważam że w takim przypadku nie znajdzie się klient, który będzie się czuł oszukany ze względu na deklarowane parametry...
A nawet jeśli wg jego pomiarów w TG3,5kR w pomiarach wyjdzie u niego górne pasmo 80kHz a nie 85 to nie będzie nadal czuł się oszukany...
Oczywiście mierząc THD na dole pasma biorę pod uwagę to dodawane przez samą lampę mocy na swoją niekorzyść :)
Całe piwo mi zeszło na pisanie o tym pomimo że nie ma tutaj żadnej tajnej wiedzy....
Pozdrawiam wszystkich szukających prawdziwej prawdy o paśmie TG

Awatar użytkownika
Marek7HBV
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: Marek7HBV » ndz, 23 czerwca 2019, 13:20

Witam Kolegów.Nawiązując do tematu pomiaru transformatora wyjściowego tj.przede wszystkim pasma użytkowego i związanego z tym wyposażenia pomiarowego spędziłem wczorajszy dzień na kleceniu generatora dudnieniowego[ostatnio bawiłem się Tereminem-to zapewne czas na wykrywacz metali :lol: ].Generator z założenia miał być prostym próbnikiem pasma przenoszenia w zakresie od 20Hz-100kHz.Niestety efekt przeciągania w tak prymitywnym układzie nie pozwala na uzyskanie mniejszych częstotliwości,a i kształt jest daleki od wskazanego :lol: Zabawka wygląda tak
P2290494.JPG
Generuje przebieg w zakresie 50Hz-100kHz o niestety nieciekawym wyglądzie:
100Hz.JPG
100Hz-
1kHz.JPG
piła1kHz-też piła
10kHz.JPG
10kHz-coś między piłą a trójkątem :lol:
100kHz.JPG
100kHz+.JPG
100kHz-prawie sinus,a dokładniejWidać nieodfiltrowane nośne,ale to tylko zabawka.Reasumując;można tym przegwizdać tor akustyczny i ponad,ale lepiej kupić porządny generator lub korzystać z karty komputera-choć frajdą jest jednym pokrętłem przelecieć całe pasmo :wink: Może jeszcze posiedzę nad ulepszeniem[a da się!] bo co ciekawe poziom amplitudy jest dość wyrównany[do50k równo,a potem niewielki wzrost].Na dół nie liczę,ale zniekształcenia są do zminimalizowania.Co ciekawe-problem przeciągania rozwiązał Polak jeszcze w latach trzydziestych stosując trzy generatory,jest na to patent! :D Generator ma precyzer i da się wobulować w wybranej części zakresu,ale wymaga współpracy z częstotliwościomierzem :cry: co powoduje wyższe wymagania w zakresie posiadanego oprzyrządowania[można by zastosować jakiś kit za grosze].I tak przeleciała sobota :lol: M.Coś się zdjęcia poprzestawiały :lol:

faktus
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: faktus » ndz, 23 czerwca 2019, 17:56

Witam.
Ja jestem na etapie kompletowania elementów do prymitywnego wzmacniacza mocy na KD 502 o zasilaniu symetrycznym, który mam zamiar wykorzystać jako stopień mocy do posiadanego generatora. Założenie jest takie aby coś na próbę " sklecić " z tego co posiadam. Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie myślę tu o stabilności parametrów w paśmie 20 Hz- 100 kHz. Jeśli wyniki będą zadowalające, to pokażę na forum, większość elementów już mam jak znajdę nieco wolnego czasu spróbuje coś z tego zrobić. Chyba, że ktoś z Kolegów zechce się pochwalić takim " ustroistwem " :lol: .
Pozdrawiam.

Wiech
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: Wiech » pn, 24 czerwca 2019, 08:20

A ja się spytam dlaczego na siłę robicie pomiary wysokim napięciem - zróbcie "od tyłu" czyli sygnał podany na stronę wtórną transformatora - tu wystarczy dobrej klasy wzmacniacz tranzystorowy , sama końcówka - 50-100W i generator sinusoidy.
Efekty , szczególnie dla transformatorów PP mogą być ciekawe.

Pozdrawiam
Wiesław

ODPOWIEDZ