Lampa 6S4S- czy bzyczenie to wzbudzenie ?

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Lampa 6S4S- czy bzyczenie to wzbudzenie ?

Post autor: Lisor » śr, 28 maja 2014, 19:48

Zbudowałem prosty wzmacniaczyk ze stopniem mocy na triodzie 6S4S - coś w stylu Sun Audio itp. Z zakupionych trzech lamp jedna pracuje normalnie tzn. wzmacnia tylko to co jest podane na siatkę, druga głośno szumi a trzecia cicho bzyczy wydając dźwięk podobny do dźwięku z generatora ustawionego na kilkaset Hz. Stosowałem wiadome sztuczki z rezystorem antyparazytypowym / 1-10 K /, wlutowanym bezpośrednio do podstawki lampy, wieszałem koralik ferrytowy i nie pomaga. Te,, dodatkowe,, dźwięki pojawiają się dopiero kilkadziesiąt sekund po podaniu napięcia anodowego na wcześniej rozgrzaną lampę. Dodam jeszcze, że wcześniej kombinowałem z zamianą lamp w kanałach - dobra lampa gra normalnie w drugim kanale, a bzyczenie lub szumy przenoszą się do drugiego wraz z felerną lampą. Sprawdzałem też zachowanie się lamp stopnia wstępnego - wyjęcie ich z gniazd niczego nie zmienia - jeden kanał bzyczy lub szumi. Lampa pracuje z napięciem ok. 260 V na anodzie względem katody, prąd emisji wynosi ok. 45 mA.
Robiłem też próby z lampą EL 34 w układzie triody i tam obydwa kanały grają normalnie.

Zastanawiam się nad tym czy trafiłem na dwie ,,dziwne lampy,, , czy może popełniłem błąd w montażu ?
Ciągle początkujący od kilkunastu lat.

Awatar użytkownika
jacekk
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Re: Lampa 6S4S- czy bzyczenie to wzbudzenie ?

Post autor: jacekk » śr, 28 maja 2014, 22:08

I lampa sama takie odglosy wydaje? Moze to jakies sprzezenie magnetyczne z transformatorem wyjsciowym.

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » czw, 29 maja 2014, 06:37

... sprzężeń magnetycznych to chyba nie ma. Jakby były to buczały wszystkie trzy sztuki i to od razu po włączeniu napięcia zasilania anody przy rozgrzanej wcześniej katodzie. A tak te zjawisko pojawia się po kilkudziesięciu sekundach, kiedy anoda dochodzi do swojej temperatury pracy. Do tego wsadzone EL 34 / po zmianie RK / grają normalnie. Miałem kiedyś podobne zjawisko akustyczne w innym wzmacniaczu na EL 34. Wymieniłem lampę i ścichło. Tu jest trochę inaczej. Te triody są nieracjonalnie drogie. Dlatego muszę ten problem rozwiązać przed ewentualnym zakupem w sklepie lampowym.
Na szczęście dla mnie delikatne bzyczenie jednej lampy jest na tyle ciche, że faktycznie nie przeszkadza w słuchaniu.

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » pt, 30 maja 2014, 22:19

... ochotnicy do tablicy dobrym stopniem chwalę. Nikt nie zliczył ochotników. Nie było ich wcale.

_idu

Post autor: _idu » sob, 31 maja 2014, 23:46

A czy te efekty pojawiają podczas grania czy tylko przy idealnej ciszy. Bo jeśli towarzyszą dźwiękom wyemitowanym przez głośniki to szukać trzeba winy w mikrofonowaniu lamp i rezonansie mechanicznym niektórych jej elementów.

Mikrofonowanie potrafi nieźle zaleźć za skorę. Doświadczyłem tego na układzie z dwoma DL21 plus para tranzystorów w stopniu mocy - głośnik blisko lamp. Bez podania sygnału m.cz. taki wzmacniacz w niektórych pomieszczeniach zaczynał powoli piszczeć, piszczenie narastało. Ale to tylko było w niektórych pomieszczeniach. Widać musiało dochodzić do odpowiednio słabego rezonansu mechanicznego dla dźwięków. Stuknięcie w lampy potrafiło uciszyć ten pisk.

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » ndz, 1 czerwca 2014, 08:41

... bzyczenie lub trzeszczący szum pojawiają się po kilkudziesięciu sekundach po podaniu napięcia anodowego na rozgrzaną wcześniej lampę - czyli dopiero, gdy anoda rozgrzeje się do temperatury pracy. Słychać to w czasie pauzy odtwarzacza, czasem potrafi zaniknąć na kilka minut, by potem powrócić. Na sprzężenie magnetyczne to nie wygląda, bo w układzie próbnym miałem daleko odstawiony zasilacz i TG od płytki z lampami - było tak samo. Mikrofonowanie ? Chyba nie ma - pukałem w bańki i cisza. Wygląda to na jakąś wadę dwóch lamp. Na trzeciej jest idealna cisza. Na szczęście poziom tych przydźwięków jest na tyle niski, że można normalnie słuchać, ale tak nie powinno być. Powinienem przebadać oscyloskopem wzmacniaczyk, ale nie mam takowego :( .

_idu

Post autor: _idu » pn, 2 czerwca 2014, 12:58

Lisor pisze:Mikrofonowanie ? Chyba nie ma - pukałem w bańki i cisza. Wygląda to na jakąś wadę dwóch lamp. Na trzeciej jest idealna cisza. Na szczęście poziom tych przydźwięków jest na tyle niski, że można normalnie słuchać, ale tak nie powinno być. Powinienem przebadać oscyloskopem wzmacniaczyk, ale nie mam takowego :( .
Chyba jednak mikrofonowanie plus odpuszczające naprężenie mechaniczne na skutek ciepła.

Awatar użytkownika
jacekk
1250...1874 posty
1250...1874 posty

Post autor: jacekk » pn, 2 czerwca 2014, 13:33

Taki urok lamp z katodą bezpośrednio żarzoną. 6S4S chyba właśnie taka jest? Podobne zjawisko jak to co opisał STUDI miałem w Szarotce. Przy głośniejszej muzyce potrafi czasem drgać włókno w 3S4T wydając wyraźny pisk. Długa katoda, do tego wiotka. Co ciekawe 2P1P w tym samym miejscu gra czysto. Widać sprężyna napinająca katodę jest silniejsza.

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » pn, 2 czerwca 2014, 20:06

...wychodzi na to, że niestety trza wzmacniaczyk przedzwonić. Dopnę swego, znajdę fachmana z oscyloskopem i zamelduję o wynikach.

_idu

Post autor: _idu » wt, 3 czerwca 2014, 00:18

Lisor pisze:...wychodzi na to, że niestety trza wzmacniaczyk przedzwonić. Dopnę swego, znajdę fachmana z oscyloskopem i zamelduję o wynikach.
Raczej lampy poddać stresom termicznym i dokładnym oględzinom, bo na 99% wsio elektrycznie jest OK a wina jest mechaniczna wewnątrz bańki.
Silniejsze (raczej globalne - bo zazwyczaj silniejsze od lokalnego) USZ zmniejszy tef efekt jako zniekształcenie wnoszone przez elementy wewnątrz pętli.

ianoosh
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: ianoosh » pt, 27 listopada 2015, 16:45

Lisor pisze:...wychodzi na to, że niestety trza wzmacniaczyk przedzwonić. Dopnę swego, znajdę fachmana z oscyloskopem i zamelduję o wynikach.
Czy udało Ci się znaleźć przyczynę?

Mam dokładnie taki sam problem z tą lampą, słychać ciche bzyczenie z, i przy braku sygnału.
Punkty pracy trochę inne, ale objawy identyczne jak u Ciebie, po przełożeniu lampy do drugiego kanału zniekształcenia przenoszą się razem z nią.
Co ciekawe, podkręcenie prądu na kilka sekund do 70 mA całkowicie wycisza bzyczenie, ale już po powrocie do właściwej wartości, po kilkudziesięciu sekundach wraca...

Z którego roku są Twoje lampy? Może to jakaś felerna seria?
Moje mają na bańce datę VII 68.

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » wt, 1 grudnia 2015, 08:20

... kupiłem trzy lampy; para z 1958 r / jedna bzyczy / i pojedynczą z 1961 r - też bzyczy. Ponieważ w sumie te zakłócenia nie wpływają w sposób istotny na odbiór dałem spokój z szukaniem przyczyn, chociaż moja graciarnia wzbogaciła się o oscyloskop... :D

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » wt, 1 grudnia 2015, 20:36

... i dlatego kupowanie takich lamp w cenie sklepowej - np. po jakieś 170 zł/szt. jest wg mnie dyskusyjne.

Zaświeciła, błysła, zgasła... bo żarzenie lub katoda się upaliła :evil:. Bywało, że lampa działała 5 sekund. Na szczęście ja swoje kupuje za :D , ostatnio przytaszczyłem pełen karton po pomidorach.

ianoosh
50...74 posty
50...74 posty

Post autor: ianoosh » wt, 1 grudnia 2015, 22:31

U mnie niestety jest to uciążliwe, przy głośnikach o "słusznej" skuteczności słychać to w najcichszych fragmentach nagrań.
Ceny są rzeczywiście wyśrubowane, no ale w porównaniu z zaporowymi cenami 2A3...
Wszystko przez ten jej niezaprzeczalny urok...

Lisor
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Lisor » śr, 2 grudnia 2015, 08:16

... spróbuj zastosować dodatkowy kondensator między anodą a katodą. Wpisz w wyszukiwarkę : Redelektron RESVA1. Zastosowałem u siebie i słychać efekty bez stosowania urządzeń pomiarowych.

A w kartonie po pomidorach nie było niestety 6S4S. Za to było kilkadziesiąt małych pentod do wyciśnięcia 3-5 W w układach SE .

ODPOWIEDZ