Remont tokarki stołowej TSB-20 prod. Wiepofama Poznań

Dział poświęcony nielampowym urządzeniom, układom i elementom "retrotechnicznym"

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

Re: Remont tokarki stołowej TSB-20 prod. Wiepofama Poznań

Post autor: Jado »

No i brawo, o to chodziło :-)
Pozdrawiam

Jado.

"Kto chce szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu"

Awatar użytkownika
kubafant
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Post autor: kubafant »

Zakup tokarki to oczywiście dopiero początek wydatków. No bo jak tokarka, to i noże. A jak noże - to i ostrzenie noży. A do ostrzenia noży trzeba szlifierki. Dzisiaj przyszła - Elna SZ 750/200, kultowa polska szlifierka. Udało mi się ją bardzo okazyjnie kupić, za ok. połowę typowej ceny.
Stan nie jest salonowy, ale to nic nie szkodzi. Takie same, tylko podpicowane i poszprejowane farbą chodzą dwa razy drożej, a ich stan techniczny wcale niekoniecznie jest lepszy.
Oczywiście w takim stanie permanentnie nie będzie - odnowię ją, ale raczej nie w tym roku. Pracy mnóstwo, dni krótkie, uczelnia zdalna coraz bardziej daje się we znaki, słowem - to nie to, co latem. A więc do lata!

Tymczasem kupiłem czujnik zaniku fazy i niedługo zainstaluję go w szafce elektrycznej tokarki. Szkoda byłoby oryginalnego silnika dwubiegowego, zwłaszcza, że ostatnio zauważyłem bardzo niepokojące zachowanie - samorzutne odkręcanie się wkładek topikowych, zapewne od drgań. Zadziwiające było to, że poodkręcało się ich całkiem sporo - koło połowy, że poodkręcały się naprawdę mocno - niektóre były zupełnie luźne oraz że poodkręcały się tak szybko, zaledwie po kilku godzinach pracy tokarki. Czy znają Koledzy jakieś patenty na zabezpieczenie wkładek przed wykręcaniem się?

Załączam kilka zdjęć szlifierki w stanie takim, jak ją dzisiaj odpakowałem. Na szybko przeprowadziłem jedynie wymianę przewodu zasilającego - zastany był twardy i kruchy, wymieniłem na miękki przewód 4x1,5 w izolacji gumowej. Pozostaje poszukać montowanego oryginalnie włącznika - zainstalowany obecnie ma niewłaściwy rozstaw śrub mocujących i jest zamontowany na jednej tylko śrubie. To oczywiście nie do przyjęcia.

Pozdrawiam,
Jakub
Załączniki
DSCN2223_Easy-Resize.com.jpg
DSCN2224_Easy-Resize.com.jpg
DSCN2225_Easy-Resize.com.jpg
DSCN2228_Easy-Resize.com.jpg

faktus
375...499 postów
375...499 postów

Post autor: faktus »

Witam.
kubafant pisze:
pt, 20 listopada 2020, 20:51
Tymczasem kupiłem czujnik zaniku fazy i niedługo zainstaluję go w szafce elektrycznej tokarki. Szkoda byłoby oryginalnego silnika dwubiegowego, zwłaszcza, że ostatnio zauważyłem bardzo niepokojące zachowanie - samorzutne odkręcanie się wkładek topikowych, zapewne od drgań. Zadziwiające było to, że poodkręcało się ich całkiem sporo - koło połowy, że poodkręcały się naprawdę mocno - niektóre były zupełnie luźne oraz że poodkręcały się tak szybko, zaledwie po kilku godzinach pracy tokarki. Czy znają Koledzy jakieś patenty na zabezpieczenie wkładek przed wykręcaniem się?
Najprostszym zabezpieczeniem na tego typu " dolegliwość " jest przykręcenie za pomocą długich szpilek, lub śrub kawałka płaskownika dociskającego wszystkie owe odkręcające się wkładki. Powinien on się znajdować na osi wkładek. Tak zabezpieczało się wkładki w czasach ich powszechnego stosowania.
Co do szlifierki główną bolączką będzie brak podkładek mocujących tarczę szlifierską. Jest to istotna część mająca wpływ na pewne mocowanie tarczy i pracę szlifierki bez drgań.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
kubafant
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Ależ one są! Na zdjęciu tego nie widać, ale wszystkie elementy do montażu tarczy są obecne.

Awatar użytkownika
Szrot majster
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: Szrot majster »

Witam!
Ta szlifierka to nic, jam mam wiertarkę stołową, ogromna maszyna z silnikiem 3-fazowym.
Działa tak samo dobrze jak w latach 50-tych, ojciec kupił ją kiedyś za 200zł, czasem się na niej wierci tylko, że za wielki syf tam jest żeby precyzyjne rzeczy robić.
Brakuje nakrętki mocującej "motylek" wyłącznika- praca jest niebezpieczna a wolałbym nowego badziewia nie montować.

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

kubafant pisze:
pt, 20 listopada 2020, 20:51
Ciekawe czy patent znany z filtrów p.cz. w odbiornikach radiowych, polegający na włożeniu cienkiej gumki pomiędzy rdzeń, a gwintowany otwór sprawdził by się i w tym przypadku?
Pozdrawiam

Jado.

Awatar użytkownika
kubafant
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Szrot majster pisze:
pt, 20 listopada 2020, 22:37
Ta szlifierka to nic, jam mam wiertarkę stołową, ogromna maszyna z silnikiem 3-fazowym.
WS15?

Jado, ciekawy pomysł. Czyli co, włożyć po kawałeczku między wkładkę a gwint oprawki?

Awatar użytkownika
Jado
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Kontakt:

No właśnie - spróbować nie zaszkodzi :-) Trzeba tylko doświadczalnie dobrać odp. grubość, długość tej gumki.
Nie mam takiej wkładki przez oczami, (a od lat ich nie widziałem) więc nie podam Ci dokładnego miejsca włożenia tej gumki, ale musi hamować wykręcanie się oprawki.
Pozdrawiam

Jado.

Awatar użytkownika
kubafant
1875...2499 postów
1875...2499 postów

Wstawiłem dzisiaj do szlifierki zakupione ostatnio kamienie. Pierwsza ściernica (biała) to elektrokorund szlachetny, odmiana 99A. Do ostrzenia narzędzi (noży, wierteł, frezów, itd.) wykonanych ze stali narzędziowych. Druga ściernica (zielona) jest karborundowa, odmiany 99C. Do ostrzenia noży widiowych.

Muszę przyznać, że kultura pracy świeżo naostrzonym nożem jest nieporównywalna do tego, co obserwowałem wcześniej. Powierzchnia wychodzi o wiele lepszej jakości, a przy próbie przecinania tokarka nie staje dęba. Dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że noże sprzedawane w sklepie nie są zaostrzone do pracy, tylko surowe. Wszystkie inne narzędzia skrawające zawsze są zaostrzone i gotowe do użytku - wiertła, frezy, brzeszczoty, itd.

Muszę sobie jeszcze zdobyć koksik do obciągania ściernic. Na razie są dopiero co założone (nowe), więc radzę sobie bez tego.

Pozdrawiam!
Jakub
Załączniki
DSCN2255_Easy-Resize.com.jpg

ODPOWIEDZ