Otake 5530 ST sam się scisza i podgłaśnia.

Lampowe odbiorniki telewizyjne i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn

CHOPIN66
500...624 posty
500...624 posty

Otake 5530 ST sam się scisza i podgłaśnia.

Post autor: CHOPIN66 » ndz, 8 września 2019, 18:00

Witam
Co prawda już na układach scalonych i tranzystorach ale retro,chodzi o OTAKE 5530 ST . Problem jaki mu dolega to samoczynne ściszanie i pogłaśnianie. Telewizor włącza się normalnie, dźwięk jest z normalną głośnością, po jakiś 15 min. sam się ścisza o jakieś 60% i tak ściszony pozostaje przez 10 min., po czym dźwięk znowu ma głośność jak po włączeniu. Co może być tego przyczyną?

Pozdrawiam
Sprzedam radio Loewe Opta Bella 67
Sprzedam własny album MIEXES na oxl
Szczegóły na PW

Awatar użytkownika
Marek7HBV
625...1249 postów
625...1249 postów

Re: Otake 5530 ST sam się scisza i podgłaśnia.

Post autor: Marek7HBV » ndz, 8 września 2019, 18:20

Jeżeli jest to stereo[ST] to istnieje możliwość że jeden kanał się wyłącza[przerwa/lut] :roll:

Wiech
625...1249 postów
625...1249 postów

Post autor: Wiech » ndz, 8 września 2019, 18:37

Może coś z chłodzeniem albo elementów zasilacza albo samego wzmacniacza.
To Otake to z Mławy? 8) 8)

Pozdrawiam
Wiesław

bratyslaw
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: bratyslaw » ndz, 8 września 2019, 21:01

Zacznij od najprostszych rzeczy - sprawdź klawiaturę lokalną, szczególnie jeśli jest to oddzielna płytka z gumową membraną. Ale mikrołączniki też potrafiły takie cuda wyczyniać. Poza tym przelutować płytę (zimne luty).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Szrot majster
250...374 postów
250...374 postów

Post autor: Szrot majster » sob, 1 lutego 2020, 23:10

Witam!
Moi rodzice kupili w 1989 roku TV Otake w Baltonie w Gdańsku.
Działał około 10 lat, szybko zaczął tracić kolory i ostrość, na koniec mu tak "odbiło" , że kanały się same przełączały, ściszał sie(tak jak u kolegi), rozjeżdżało się strojenie-ogólnie głupiał.
Na koniec około roku 2001 trafił na przemiał a na jego miejsce przyszedł 21" Grundig, wyprodukowany w Austrii.Potem ja miałem tego Grundiga a rodzice kupili kolejnego Grundiga 29" w którym w kilka lat całkowicie zużył się "płaski" kineskop Samsung, ostatecznie mocno już zużyty, poszedł na OLX za 100zł, jeszcze po pudło przyjechali. Potem już LCD były.
Ten 21" Grundig trafił w 2007 roku do mojej , nieżyjącej już Babci, używała go jej synowa, w d..ę dostał(seriale) i gdzieś około 2014 roku strzelił trafopowielacz i poszedł na śmietnik.
Parę lat po wyrzuceniu naszego Otake, kuzyn z Niemiec znalazł pod śmietnikiem Orion(to to samo), na identycznym chassis ale z kineskopem 17".
Domontowałem fonię równoległą, grał trochę, kineskop do końca był OK.
Wywaliłem go na śmietnik, bo elementy w p.cz. już traciły parametry, głos zaczął szumieć, pływało dostrojenie do stacji, kiepsko działał z modulatorem AV(nie miał AV i miał "gorącą masę", więc dorobić ni cholery-karabin raz do roku sam strzela, chciałem żyć i w więzieniu też nie miałem zamiaru siedzieć). Ostatnie jego chwile były u żula, który zamieszkał u nas w kotłowni).
Otake chyba nie z Mławy...to chyba Curtis był z Mławy? Ale to był kurzy skok, te TV miały SCART a "gorąca masa" przeszła już wtedy do historii..
Proelco z Pruszcza Gdańskiego chyba też coś klepało na bazie Philipsa...moduły zdalnego sterowania pamiętam, nie mieszkam daleko, jakieś 80km, nawet w ruskach je montowano.
Masz prawdopodobnie uwalony procesor, to trwałe nie było.
A nowy wsad do pamięci? Może by coś pomógł.
A tak na poważnie: ani to użyteczne ani dobrej jakości, kupisz jakiegoś Mediona czy Lenco za 30zł na częściach Vestela i będzie lepszy.
A tu utopisz pieniądze a i tak śmietnik go czeka, prędzej czy później. Ja już ten temat przerabiałem, walczyłem z wieloma TV z lat 90-tych i wywaliłem na śmieci, tudzież rozbiłem dla miedzi.
Retro też to nie jest.
Ale Twoje pieniądze....Twój wybór..

Awatar użytkownika
walllker
500...624 posty
500...624 posty

Post autor: walllker » pn, 17 lutego 2020, 19:52

Faktycznie, moje małe doświadczenie z OTAKE z lat 90tych (naprawiałem po 2000r na działkach sąsiadom w czasach szkoły średniej) mówi że nie są to zbyt solidne telewizory, raczej były projektowane żeby po około 10-15latach wymienić na nowy, retro jeszcze nie jest ale niedługo może być, jeszcze kilka lat wstecz masowo wywalano takie twory jak Elemisy, Neptuny 505/547M, Heliosy, co lepsze pozbierałem i po sztuce zostawiłem, największy sentyment to Neptun M547 który kupiony był jako pierwszy kolorowy TV przez mojego ojca dokładnie w styczniu 1990r, pamiętam jaka radość obejrzeć dobranockę w kolorze, TV zostawiłem bo mam od niego wszystkie papiery z kartonem i dowodem zakupu a do tego nadal w 100% sprawny, kineskop też przyzwoicie świeci, i nagle się nie obejrzałem a takie telewizory lądują już powoli na aukcjach jako antyki, co się dziwić 30 lat minęło, stare lampowce ludzie w większości chowali po strychach i piwnicach wiedząc jakim kosztem je kupowali, przez to dotrwały do naszych czasów, ale wszystko produkowane szczególnie po 2000r masowo ląduje na śmietniku, tych TV niewiele zostanie dla kolekcjonerów, bo w porównaniu do okresu PRL teraz elektronika jest tania, i nikt nie ma do niej szacunku, łatwo przychodzi, łatwo odchodzi, zobaczcie jak niewiele polskich kolorowych TV dotrwało do naszych czasów, szczególnie tych z początku lat 90tych, może warto zostawić sobie to OTAKE, jak się uda naprawić za parę grosz, za jakiś czas nie będzie po nich śladu.

ODPOWIEDZ