Strona 1 z 1

Adapter Artur WG-903

: czw, 26 grudnia 2019, 17:57
autor: walllker
Nie wiem czy temat założony w dobrym miejscu, ale potrzebuję porady, dostałem adapter jak w temacie, podobno do końca był sprawny, tyle że ostatnie 15 lat przeleżał na szafie pokryty kurzem, i ktoś pożyczył sobie z niego wkładkę wraz z igłą, na adapterach znam się słabo i z tego co wyczytałem jest to sprzęt raczej mierny, niezbierający pochlebnych opinii, jednak z uwagi że w domu leży u mnie po teściu około 500 vinyli z przewaga pocztówek dźwiękowych z lat 60/70 XX wieku a poczciwy Maistro czy WG-101 niezbyt dają się podłączyć do amplitunera więc postanowiłem go wyremontować, wstępne oględziny wypadają obiecująco, talerz się kręci, zmienia prędkość obrotów po dotknięciu pinów od wkładki jest reakcja elektroniki. Z tego co wyczytałem oryginalnie siedziała tam wkładka UF70, którą idzie kupić tylko ze cena mnie odpycha, zastanawiam się czy idzie tam wsadzić taką współczesną wkładkę z igłą, https://allegro.pl/oferta/wkladka-gramo ... 6573372800 bo cena jest obiecująca, proszę o opinie i podpowiedzi. Przy okazji wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020.

Re: Adapter Artur WG-903

: pt, 27 grudnia 2019, 05:36
autor: Grzegorz Markowski
Dostałeś gramofon i poszukujesz adaptera czyli wkładki z igłą.
Ta wkładka z aukcji będzie w porządku, jeśli uda Ci się ją zamontować do ramienia, albowiem ma inny sposób mocowania niż UF-70. Podłączenie tej wkładki do układu też jest inne.
Ale... Osobiście odradzam słuchania płyt na tym gramofonie i z taką wkładką. Poza pocztówkami dźwiękowymi i płytami, na których Ci już nie zależy.

Re: Adapter Artur WG-903

: pt, 27 grudnia 2019, 10:51
autor: walllker
Dziękuję bardzo za odpowiedź, niestety tak jak pisałem wiedzę na temat vinyli i sprzętu do ich odtwarzania mam mniejszą niż 0, znalazłem na olx nową wkładkę do Artura oryginalną za 35zł, więc na razie nie będę kombinował i założę oryginał, niestety wkładki na allegro z przesyłką chodzą po ponad 100zł, więc uwzględniając jakość sprzętu do jakiego mają trafić, co sam kolega potwierdził że WG-903 jest niszczycielem płyt to uważam za drogo, ale każdy ma prawo sprzedać swój towar za tyle ile uważa, dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Re: Adapter Artur WG-903

: czw, 9 stycznia 2020, 12:44
autor: czyt
Linkowana wkładka nie jest piezo, a magnetoelektryczna: ma cewki, w piezo jest kryształek. Ta UF70, to eksponat, który może rozlecieć się po dwóch płytach i nawet powinien: guma, kleje... Ten adapter nie nadaje się do słuchania z wielu powodów: wkładka piezo niszczy bo docisk jest 10-20 razy większy niż normalnych (10-15+ moneta... g do 1-2g). Większy, by ramię i igła nadążały za rowkiem - taka konstrukcja.
Jest dużo gramofonów z cewkowymi wkładkami i trzeba korzystać, na rynku, jeśli ktoś lubi LP grane AH. Ciekawostką jest, że płyta grana polskimi MF (100...106), zdarta, jest nówką dla wkładki o innym szlifie igły - taki bonus, dla właścicieli nawet zdartych płyt, granych wkładkami piezo (mam taką jedną, więc może nie jest to zasada).

Re: Adapter Artur WG-903

: sob, 11 stycznia 2020, 17:10
autor: Grzegorz Markowski
czyt pisze:
czw, 9 stycznia 2020, 12:44
Linkowana wkładka nie jest piezo, a magnetoelektryczna: ma cewki, w piezo jest kryształek. ...
Tutaj
mxbmncbn,mxzn.JPG
widać sposób, w jaki igła tej wkładki "sprzęga" się mechanicznie z elementami piezo. Nawet je widać.

Re: Adapter Artur WG-903

: sob, 11 stycznia 2020, 19:57
autor: chrzan49
Polskie wkładki piezo to porażka .Artur to typowy niskobudżetowy frezer i nie wart modyfikacji.Na All są niezłe wkładki piezo chyba japońskie znacznie tańsze od klonów UF 50 .Trzeba nieco pokombinować z mocowanie w główce .Nacisk 1,5 g i dobre brzmienie.
Tomasz

Re: Adapter Artur WG-903

: śr, 15 stycznia 2020, 15:18
autor: czyt
Grzegorz Markowski pisze:
sob, 11 stycznia 2020, 17:10
czyt pisze:
czw, 9 stycznia 2020, 12:44
Linkowana wkładka nie jest piezo, a magnetoelektryczna: ma cewki, w piezo jest kryształek. ...
Tutaj

mxbmncbn,mxzn.JPG

widać sposób, w jaki igła tej wkładki "sprzęga" się mechanicznie z elementami piezo. Nawet je widać.
NIe wiem co tam kolega widzi. Aukcja opisana jako wkładka MM, czyli może pomyłka? Ja tam jasnowidzem nie jestem. Z samej obudowy mechanicznej, nic nie wynika. Tym bardziej, że wymienna igła ...Trzeba kupić, rozbić i znaleźć kryształek , , ale kiedy taki długi drucik to nie, nie wiadomo po co się ciągnie - zamiast tego, proszę poczytać o współczynniku tłumienia w Mlodytechnik - kontrola basu - bardzo pouczająca lektura. Młodzież do ... łopat.

Re: Adapter Artur WG-903

: śr, 15 stycznia 2020, 17:32
autor: Marek7HBV
Piezo :D

Re: Adapter Artur WG-903

: sob, 18 stycznia 2020, 13:05
autor: Grzegorz Markowski
NIe wiem co tam kolega widzi. Aukcja opisana jako wkładka MM, czyli może pomyłka? Ja tam jasnowidzem nie jestem. Z samej obudowy mechanicznej, nic nie wynika. Tym bardziej, że wymienna igła
Tak, to pomyłka. Czerwona strzałka - punkt styku wspornika igły z plastikowym elementem przenoszącym drgania igły na elementy piezo. Zielone strzałki - elementy piezo.
jfbckjsvbj.JPG
Też nie jestem jasnowidzem. Z budowy mechanicznej wynika, że jest to wkładka piezoelektryczna.
...Trzeba kupić, rozbić i znaleźć kryształek , , ale kiedy taki długi drucik to nie, nie wiadomo po co się ciągnie - zamiast tego, proszę poczytać o współczynniku tłumienia w Mlodytechnik - kontrola basu - bardzo pouczająca lektura. Młodzież do ... łopat.
Nie próbuję się domyślać znaczenia tych "zdań", ale czuję w nich nieuzasadnioną ironię pod moim adresem. Jeśli tak jest istotnie, to wypraszam ją sobie, bo rocznik 1967 do młodych raczej trudno zaliczyć.