polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tradytor »

Właśnie go dostałem, jestem po pierwszych szybkich oględzinach. Ostatnio stał pod wiatą. Przeszedł dużo, bo
- skrzynka się rozłazi jak francuskie ciasto
- fornir odłupany w paru miejscach, ogólnie odłazi od sklejki i jest popękany
- głośnika brak
- tylnej ścianki brak
- nadruk skai w jednym miejscu rozmazany.
Poza tym stan kompletności trudno mi oszacować, bo nawet nie wiem jaki to model.

Z lamp w środku były
- CCH1 Telefunken
- CF3 RFT
- bareter/urdox EU IX
- EM11
Gniazd (bocznostykowych) w chassis naliczyłem 6.

Wydaje mi się, że magiczne oko to w ogóle przeróbka i oryginalnie go nie było, a jeśli już to na pewno nie EM11. Nie wiem jaka była funkcja pokrętła na prawej ściance, po którym został otwór. Na moje to kolejna przeróbka.
Czy ro radio to w ogóle coś oryginalnego z późniejszymi modyfikacjami czy zupełny kundel? Obudowa najbardziej przypomina Symphonica, ale zachowane lampy i urdox już nie bardzo.
Dokładniejsze oględziny, poszukiwania numeru itp - niebawem.
IMG_2345m.JPG
IMG_2346m.JPG
IMG_2347m.JPG
IMG_2348m.JPG
IMG_2350a.jpg
IMG_2351a.JPG
CHOPIN66
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 1875
Rejestracja: pn, 10 sierpnia 2009, 17:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: CHOPIN66 »

Witam
Jest to jeden z polskich telefunken-ów ?
Ilość lamp wskazuje na T6U?
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken_t6ut_6.html
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

polski Telefunken - Symphonic Su755?

Post autor: tradytor »

Raczej jednak Symphonic U. Początkowo sugerowałem się tym zestawieniem:
http://www.stareradia.pl/firmy/telefunken.html
mimo, że podane tam użycie AF7 w wersji Sz755 niekoniecznie musi oznaczać, że CF3 jest wykluczona w wersji u. Nie byłem też pewien czy znaleziona w radiu CF3 to nie czyjaś późniejsza przeróbka. Tymczasem tszczesn zamieścił także taki oto fragment schematu:

viewtopic.php?f=11&t=21551&p=232560&hil ... ic#p231924

gdzie jest jednak AF3.
Czyli przyjmując obsadę w postaci CCH1, CF3, CB2, CL4, CY1 i EU-IX mam Symphonica z uniwersalnym zasilaniem.
Fajnie by było gdyby tszczesn rzucił okiem i się wypowiedział. Tym bardziej, że jak widać powyżej - "nie ma jasności w temacie" obsady lamp wersji sieciowej.

Poprawka - nie CB2 a CBC1, bo ta pierwsza ma inny cokół, a tu są same 8-stykowe.
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 10918
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tszczesn »

Tak, mnie to tez wygląda na Symphonica U po przejściach. Oko na pewno dołożone, co do obsady lampy się nie umiem wypowiedzieć, sam nigdy nie miałem czegoś takiego, a żadnego fabrycznego papieru też do tego modelu nie mam. W każdym, razie ja bym tam chyba widział zestaw CCH1/CK1 (z tyłu, obok kondensatora), CF7 lub CF3 (może nie być wejścia gramofonowego, spotykane w odbiornikach uniwersalnych, wtedy może byc CF3 z regulacją ARW) przy antenie, CBL1, obok drugiego kubka CY1, urdox.
Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tradytor »

tszczesn pisze:Tak, mnie to tez wygląda na Symphonica U po przejściach. Oko na pewno dołożone, co do obsady lampy się nie umiem wypowiedzieć, sam nigdy nie miałem czegoś takiego, a żadnego fabrycznego papieru też do tego modelu nie mam. W każdym, razie ja bym tam chyba widział zestaw CCH1/CK1 (z tyłu, obok kondensatora), CF7 lub CF3 (może nie być wejścia gramofonowego, spotykane w odbiornikach uniwersalnych, wtedy może byc CF3 z regulacją ARW) przy antenie, CBL1, obok drugiego kubka CY1, urdox.
Jeśli przyjąć powyższe, czyli
CCH1/CK1
CF7/CF3
CBL1
CY1
urdox

to razem daje 5 baniek, a w chassis mam 6 gniazd. Z tego powodu raczej nie CBL1 a osobne lampy wzmacniacza mocy (CL4 lub CL2) i detektora (CBC1).
CCH1 i CF3 zastałem w tym radiu, więc na razie zakładam, że są na miejscu. CY1 i urdox w zasilaniu.
Podobny zestaw (CCH1, EF9, CBC1, CL4, CY1) podajesz dla T5u - http://www.stareradia.pl/firmy/telefunken.html
Na razie nie mam możliwości zrysowania schematu z samego aparatu.
ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1046
Rejestracja: czw, 8 stycznia 2009, 21:04

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: ed_net »

Witam Cię Wojtku !
Co do rozpoznania modelu to Ci nie pomogę natomiast z fotek zauważyłem ,że fornir jest hebanowy.
I tutaj mam smutne doświadczenie , a właściwie mój syn , który kilka lat temu idąc na łatwiznę w oklejaniu okleił własnoręcznie robione (zresztą bardzo porządnie ) kolumny fornirem hebanowym modyfikowanym. Po kilku latach kolor tego forniru zupełnie nie przypomina hebanu tylko jakiś amerykański wynalazek.
Radzę więc serdecznie użyj do uzupełnień forniru prawdziwego naturalnego mahoniu.
Pozdrawiam Edward
Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

polski Telefunken - chyba Symphonic u

Post autor: tradytor »

Edwardzie, dziękuję za ostrzeżenie. Na razie to w ogóle mi ręce opadają jak widzę tę skrzynkę.
Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2880
Rejestracja: czw, 2 października 2008, 09:48
Lokalizacja: Kraków

Re: polski Telefunken - chyba Symphonic u

Post autor: zagore1 »

A jakie są wymiary tej skrzynki??


Bo wygląda na to że skrzynka jest od Telefunkena 876.... Nawet jest po lewej stronie patrząc od tyłu otwór na przełącznik.
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken ... 76gwk.html
Wołyń 1943. Pamiętamy!
Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tradytor »

zagore1 pisze:A jakie są wymiary tej skrzynki??


Bo wygląda na to że skrzynka jest od Telefunkena 876.... Nawet jest po lewej stronie patrząc od tyłu otwór na przełącznik.
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken ... 76gwk.html
To nie to, jest kilka różnic - ramka aluminiowa jest jedna - wokół skali i wokół maskownicy głośnika. Nie ma śladu po tej zewnętrznej. Skala jest jasna jak w Symphonicu, a 876 ma ciemną. No i jest po drugiej stronie.

Przy okazji skali - tu jest w postaci kliszy umieszczonej między dwiema szybami. Czy takie rozwiązanie jest typowe dla polskich telefunkenów?
kraz

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: kraz »

Witam, zagore1 ma rację skrzynka jest od 876 chassis od polskiego, ramka była tylko ktoś urwał widać to, skala typowa w polskich telefunkenach po wytłuczeniu oryginalnej bo były robione jak wiadomo z cienkiej szybki i łatwo się tłukły i zastępczo były wkładane folie między dwie szybki tylko nie wiem czy przed czy po wojnie bo po wojnie też oferowali różni rzemieślnicy dorobienie skali, pozdrawiam Hieronim.
Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2880
Rejestracja: czw, 2 października 2008, 09:48
Lokalizacja: Kraków

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: zagore1 »

kraz pisze:Witam, zagore1 ma rację skrzynka jest od 876 chassis od polskiego, ramka była tylko ktoś urwał widać to, skala typowa w polskich telefunkenach po wytłuczeniu oryginalnej bo były robione jak wiadomo z cienkiej szybki i łatwo się tłukły i zastępczo były wkładane folie między dwie szybki tylko nie wiem czy przed czy po wojnie bo po wojnie też oferowali różni rzemieślnicy dorobienie skali, pozdrawiam Hieronim.
Jakby Kolega tradytor podał wymiary swojej skrzynki... To byśmy się posunęli trochę do przodu.
T 876 ma :670 x 335 x 332 mm .
Wołyń 1943. Pamiętamy!
Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tradytor »

Szerokość 65, głębokość 29, wysokość 33 cm. Głowy nie daję co do mm, bo jest mocno rozlazła.
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 10918
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tszczesn »

tradytor pisze: to razem daje 5 baniek, a w chassis mam 6 gniazd. Z tego powodu raczej nie CBL1 a osobne lampy wzmacniacza mocy (CL4 lub CL2) i detektora (CBC1).
CCH1 i CF3 zastałem w tym radiu, więc na razie zakładam, że są na miejscu. CY1 i urdox w zasilaniu.
Podobny zestaw (CCH1, EF9, CBC1, CL4, CY1) podajesz dla T5u - http://www.stareradia.pl/firmy/telefunken.html
Na razie nie mam możliwości zrysowania schematu z samego aparatu.
Zobacz, czy na chassis jest nabity numer seryjny. W roczniku Symphonica numer był na karteczce naklejany na chassis, w roczniku T5 - wybijany numeratorem.
Awatar użytkownika
tradytor
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 804
Rejestracja: śr, 2 sierpnia 2006, 12:00

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: tradytor »

Pomału zrysowuję schemat i przy tej okazji nie znalałem numeru ani nabitego, ani w żadnej innej postaci. Szukałem standartowo na tylnej ściance chassis. No chyba, że telefunken upodobał sobie jakieś inne miejsce.

+ w aparacie są wszystkie 4 kapturki na lampy, ale "każdy pies z innej wsi" i nie wiem który jest oryginalny.
Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2880
Rejestracja: czw, 2 października 2008, 09:48
Lokalizacja: Kraków

Re: polski Telefunken - nie umiem zidentyfikować

Post autor: zagore1 »

A to chassis to nie jest przypadkiem od :
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken ... wu_77.html
Na Allegro jest Telefunken chyba 776WZ i chassis bardzo podobne do Twojego.
http://allegro.pl/telefunken-t776gwk-sp ... 41377.html
Tam też widać oryginalne kapturki..
Wołyń 1943. Pamiętamy!
ODPOWIEDZ